B12 vitamini dil altı / iğne?

Doktor bana B12 eksikliği için iğne verdi ancak sabah 8 akşam 8 çalıştığım ve etrafta eczane/sağlık ocağı gibi bir yer olmadığından günlük iğne yaptırmam mümkün gözükmüyor.
Onun yerine hap kullanayım diyorum ancak bağırsak/mide fonksiyonlarımın B12'yi ememesinden kaynaklanan B12 eksikliğini gidermek için önce bu fonksiyonlarımı düzeltmem gerekiyor sanırım.

Bunun için pankreoflat aldım, bir de solgar'ın dil altı 1000 mcg B12 vitaminini aldım. Bu ikisi iş görür mü yoksa illa iğne mi kullanmam gerekiyor?

solgar iyidir.. bence iğneye gerek yok.

  • inayet prensi  (15.06.12 18:48:40)
Solgar'ın bir hapında 1000 mcg mi var? E zaten iğnede de aynı. Ben aylık iğne oluyorum, 1000 mcglik, öyle bir şey varsa bırakırım :)

İğne ile hap aynı olsa da, farklı emilimleri olabilir sanki. tıpçılar cevaplar herhalde.
  • buf-e kür  (15.06.12 18:58:47)
tıpçı değilim. sık sık kullandığım bir vitamin olduğu için iğnenin daha etkili olduğunu bildiğimi söyleyebilirim. hem b12 seviyen daha hızlı yükselir, hem de iğneyle aldığın b12 daha çok emilir.

8 den sonra da acil servislerde vuruyorlar diye biliyorum ama emin değilim.
  • ya ben lan neyse  (15.06.12 19:50:38)
diğer formlar iğnenin yerini pek tutmuyor. en azından ilk başta iğneyi yaptırmaya çalışın, b12 depolarınız başka türlü zor dolar. pankreoflatın da pek bir faydası olur mu emin değilim. hap/dil altı kullanacaksanız da aç karnına (yemekten 1 saat önce veya 2 saat sonra) kullanın.

  • cubuk kraker  (15.06.12 21:02:15)
Acilde yapıyorlar, ya da iş saatleri içinde en yakın sağlık ocağına giderseniz de yaparlar, hatta iş saetleri içinde acilde de yapıyorlar (bu sonuncusundan yüzde yüz emin değilim aam Taksim acilde yapıyorlardı )

  • hair freak  (16.06.12 18:45:03)