“de”nin ayrı mı, bitişik mi yazılacağını nasıl anlarız?

“de”yi cümleden çıkarır, cümleyi okuruz. Cümle anlamsız olursa, “de” bitişik; anlam bozulmazsa ayrı yazılır, deriz.

Bu önerme yanlış değil mi ?
örnek: Ben de seni seviyorum ya da ben de severim
Burada ,de'yi çıkartırsak anlamı bozuk oluyor, önermeye göre gidersek yanlış yapmış oluruz.

asıl söylenmek istenen cümleden 'de' çıktığında anlam değişmesi değil, cümlenin anlamsız olması. ama 'de'nin bağlaç mı ek mi olduğunu bu şekilde anlamaya çalışmak da pek mantıklı değil.

  • cro.magnon  (13.06.12 00:25:22)
Dahi(zeki olan değil) anlamında kullanıyorsak -de ayrı yazılır. Mesela ;
Ayşelerde toplanacakmışık.
Ayşeler de geleceklermiş. (Ayşeler dahil bu duruma)
gibi.
  • kullanici_adimiz  (13.06.12 00:27:19 ~ 00:27:57)
-de çıkarıldığında bozulması gereken anlam, bana göre aslında cümlenin "bir anlam ifade etmeyecek şekilde" bozulması.

Yani "bende kalem var" iken "ben kalem var" yaptığında saçmalamış oluyoruz.

Ama "ben de seni seviyorum" ile "ben seni seviyorum" arasındaki tek anlam farkı, birisinde -de'nin olmaması fakat yargı aynı yargı. Bu yüzdendir yani benim çıkarımıma göre.

"Bende kalalım" -> "Ben kalalım"
  • only alcoholica  (13.06.12 00:27:19)
ben emin olamadığımda içimden okuyorum vurgusuna göre bitişik veya ayrı yazıyorum ki bu durumda sanırım anlamının değişip değişmediği durumu belli oluyor.

  • skywalkeremre  (13.06.12 00:27:48)
Lise öğretmenim şu şekilde açıklamıştı bana hep de işe yaradı.
Eğer bir kelimeye 2.kez de/da gelebiliyorsa o bitişik yazılır demişti ;

Evinde kaldım. Evinde de kaldım.
  • hicunutmam  (13.06.12 00:27:53)
Türkçe öğretmeni yazmış bunu

blog.milliyet.com.tr
  • karamgri  (13.06.12 00:27:58)
"de" ve ya "-de"nin ayrı yazılması gerektiğini anlamak için, aynı cümleyi "de" kullanmadan düşünüyoruz, eğer anlamda eksilme oluyorsa o hal eki olan "-de"dir ve kesinlikle ayrı yazılamaz. yok anlamda hiç bir düşme olmuyorsa, "de" ayrı yazılmalıdır. mesela;

"ben de okula gideceğim" bu cümleden de'yi çıkarırsak ben yine okula gidiyor olacağım, anlamda eksilme yok.
"kitaplarım sende kalmış" bu cümlede -de'yi çıkarırsak saçma sapan anlamsız bir cümle haline gelir, demek ki çıkaramadığımıza göre bitişik yazacağız.
  • sister blister  (13.06.12 00:28:26)
Şimdi bu önerme sizce doğru mu yanlış mı ?

  • karamgri  (13.06.12 00:29:21)
-de' nin yanına ''ler'' getirdiğinde anlam bozulmuyorsa/ cümle saçmalaşmıyorsa bitişik.

Örneğin ''Benim eşyalarım da evde.'' cümlesi:

- Benim eşyalarımdalar evde. (Bak anlamsız oldu, demek ki ayrı olacaktı.)
- Benim eşyalarım da evdeler. (Cümle saçma olmadı, -de bitişik kalacak.)
  • tanterosa  (13.06.12 00:32:44)
hayır yanlış değil.
yılardır bu yöntemi kullanırım, bir kere bile şaşmadı.
-de'yi cümleden çıkarınca anlamsız bir cümle kalması gerek. senin verdiğin örneklerde anlam değişiyor, ama hala bir anlamı var.
ben seni seviyorum. bu doğru bir cümle.
ben severim. bu da doğru bir cümle.
  • goldentitan  (13.06.12 00:54:56 ~ 00:55:56)
çıkarınca cümlenin anlamı bozuluyor mu vs uğraşmaya ne gerek var anlamıyorum. birleşik yazılan -de ismin bulunma halidir, ayrı yazılan ise değildir. bu kadar basit.

örneğin "ben de seni seviyorum" demişsiniz. birleşik yazarsanız "seni 'bende' isimli bir yerde seviyorum" veya "bir ben var bende benden içeri" sözündeki gibi kendi benliğinizde sevdiğinizi kastetmiş olursunuz.

ayrım yaparken düşünmeniz gereken şey, "de" ismin hal eki midir, değil midir. yok dahi anlamına gelen ayrı yazılır, yok cümlenin anlamı bozulur, yok bağlaçtır gibi boş yere kafaınızı karıştırmaya gerek yok.
  • anonim yazar  (13.06.12 01:08:56)
baglac olan -de -da cumleden cikarilirsa anlam bozulmaz ama daralir.

sende de kaldim.
sende kaldim.

ilk cumlede baskalarinda da kaldigi anlami var, ikincisinde yok. anlam daralmis gibi dusunebilirsin.
  • f atih  (13.06.12 01:16:30)
-de bulunma durumu, isime bir yerde, bir şeyin içinde, bir kimsede bulunma hali katar ve bitişik yazılır.

Dahi manasındaki de ise bir ek olmadığı için ayrı yazılır.

Genelde de'nin cümleden çıkarıldığı zaman cümlenin yapısının bozulup bozulmamasına bakılarak ayırt edilebilir. Dahi anlamındaki de çıkarıldığı zaman cümleden sadece dahinin kattığı anlam çıkar. Ek olan -de çıktığındaysa dolaylı tümleç bozulduğu için cümle yapısı bozulur.

Bu yöntemde yanlış anlaşılan şey ise dahi anlamı çıktıktan sonra cümlenin, önceden kastedilen anlamı veremiyor oluşudur. Bakmamız gereken sadece şudur: De çıktıktan sonra kalan cümle gramatik kurallara uygun mu yoksa değil mi.
  • naberlan  (13.06.12 01:21:23)