Buzdolabindaki meyve ve sebzelerin omru

Buzdolabinda meyve ve sebzeler ne kadar durabilir? Tabi degisir meyvesine/sebzesine gore, hepsini yazan biryer var mi mesela ya da bildiklerinizi soyleseniz tecrubelerinizi de katarak...Bir de hangilerinin dolaba konmamasi daha iyi? Patates, sogan, sarimsak ve muzu disari koyuyorum mesela...

edit: turuncgilleri de disari koyuyorum, limon dolapta ama...

ıspanak/semiz otu 1 haftaya kadar tutuyorum ben sonrası fena oluyor.
marul 2 hafta
kabak 2 hafta
biber 1 ayda yenmez hale geliyor
domatesi bilemiyorum, çok domates çürüttüm ama 2 - 3 hafta diyeyim
şeftali oldukca uzun dayanıyor, zamanla şaraba benzer garip bi koku salsa da.
kavun var 3 haftadır dolapta, ama normal görünüyor (tadına bakmadım)
karpz 3 hafta dayanamz. 2 hafta diyim.üzümse 1 ay-20 gün gider.
patatesi sıcakta tutma ben bikere kurtlandırmıştım o sekilde. sarmısak çürümüyor içi bosalıyor ama saglam bi 3 ay lazım
muz dayanmaz cürüyo kahverengi oluyor, limonu 3 haftada çürütebilmiştim
of :( maydanoz roka gibi seylerse 1 hafta maximum.
igrenc biriyim evet ama napiyim ya, çürütmedigim sey kalmadı evlendigimden beri. dolabın derinliklerinde tamamen sıvıya dönüşmüş salatalık bile çıkartmıştık, kadınların yüz karasıyım.
  • merope  (07.10.08 19:40:25 ~ 19:41:44)
havası çekilmiş naylon poşette çok daha uzun oluyor

ya da plastik kapta koyacaksan üstüne kağıt havlu örtüp kapağını öyle kapatarak daha da uzuyor.
  • mortifera  (07.10.08 20:17:46)
bi de böyle pamuklumsu ama tabi daha değişik bir maddeden yapılma torbalar var sebze meyve koymak için, satılıyor sanırım etrafta, özellikle ot, salata çeşidi şeyler için oldukça faydalı.

  • whoosie  (07.10.08 22:42:27)
patates sogani ben de annem usulu disarida sakliyordum ama yalniz yasamaya basladigimdan beri bayagi bir patates sogan curuttum (bir de igrenc kokuyorlar ki sorma). artik onlari da dolapta sakliyorum. burusuyorlar 1-2 ay sonra filan ama curumuyorlar, yenebilir durumda oluyorlar hala.
bir de icinde hava olan fakat agzi bagli naylon posetlerde daha cabuk curuyor her sey (cunku iclerindeki su yogunlasiyor naylonun ic yuzeyinde). o yuzden naylonlara tirnagimla bir iki delik aciyorum genelde. gazete/kagit havluya sarmak daha iyi bir cozum ama ona usendigimden yapmiyorum. gerci havasi alinmis poset olayi da kulaga mantikli geliyor ama denemedigim icin o konuda bir sey soyleyemeyecegim.

  • layouter  (08.10.08 07:25:31)
buzdolabına da baglı
ablam 15 gün saklayabiliyor alısveris sonrası sebze meyvayı dolabında
bense 1 hafta
balkonun var ise kısın muzu, turuncgili,sogan ve patatesi dısarda saklayabilirsin ama ıslanmayacaklar ve günese maruz kalmayacaklar
yapraklar kücüldükce ömür kısalıyor dereotu, taze nane, roka, maydanoz, tere ve reyhan icin
ama ısapanak da semizotu da narindir
ve asıl önemlisi bunları aldıgın yerlerde daha önce yıkanıp yıkanmadıgı
ıslak alırsan zaten ömrü kısalıyor nerde saklarsan sakla, kuru saklayacaksın
havuc,pırasa ve kereviz gayet dayanıklılar 10 gün sakladıgımı biliyorum
annem herseyi dolapta saklıyor herseyi ve daha uzun omurlu oluyor
bıcak surmeden 3 hafta karpuz ve kavun sakladım birsey olmadı
istersen not et, buzdolabına bir liste as ve tarihlerini kontrol et
buzdolabının performansını da ögrenmis olursun
  • gdduman  (08.10.08 10:34:40)