Multi-vitamin hapi icince idrarin sararmasi

Multi-vitamin hapi icince idrar daha sari oluyor, bu normal mi? Sanirim normal ama niye normal, vucut hepsini kullanmiyor mu hapin, hangi posayi atiyor da idrar sarariyor? Yoksa ilacin dis kapsulu falan mi, ama kapsul seklinde de degil ki, hapin dis kismini kaplayan ama vucudun kullanmadigi bir madde mi var benim bilmedigim, yoksa vucudum ihtiyacindan fazla vitamini de mi atiyor bilemedim ki, bi bit yenigi var ama cozemedim tam...

@divit b vitaminini vucut kullanmiyor mu, multivitamindeki b vitamininin fazlasini disari mi atiyor?

@want2die boyar maddeli baska ilaclar bu kadar yapmiyor?

@vincenzo su tuketimim bazen fazla, bazen normal
  • ermanen  (07.10.08 00:01:01)
vitaminler vücutta depolanmazlar, fazla gelenler olduğu gibi atılırlar.

  • desdinova  (07.10.08 00:01:53)
simdi multi-vitamin hapi icince ortalama bir insan ne kadarini kullanmis olur, yani haptaki toplam vitamin miktarlarinin, kullanilan miktara orani gibi bisey soruyorum...Cogu bosa mi gidiyor yani:)

  • ermanen  (07.10.08 00:07:37)
Bazı ilaçlar içerdiği maddeler ve artıkları sebebiyle idrarı boyar. Mesela rifampicin idrarı turuncu/kırmızı renge boyar. Yani normal bir durum kuvvetle muhtemel.

  • there is nothing left for me  (07.10.08 00:08:35)
Öncelikle doğrusu "vitaminler vücutta depolanmazlar" değil; A, D, E, K dışındaki vitaminler vücutta depolanmaz olacaktır, yanlış olmasın.
Sonra evet idrarınızdaki fazla vitamindir, zira multivitamin türü ilaçların içinde günlük ihtiyacınız olan tüm vitaminler vardır, ancak siz gün boyunca yediğiniz diğer besinlerden de vitamin alırsınız bu yüzden fazla vitaminler(ADEK harici) idrar yolu ile dışarı atılır.
"A, D, E, K vitaminlerine ne oluyor?" dersen: bunlar yağda çözünen vitaminlerdir, yağ dokusunda depolanırlar derim.
  • late viper  (07.10.08 00:54:03)
sararır, doğrudur.

  • head  (07.10.08 11:03:55)