120gb Flash Disk

selamlar,

çin'den 10 euro'ya alinmis 120gb kapasiteli oldugu uzerinde yazili bir adet sony vaio flash disk sahibiyiz. hangi bilgisayara takarsak 120gb goruyor bu mereti ve calisiyor da. ancak kimileri format atarsan kapasitesi dusecek, gercek yuzunu gosterecek, 2gb cikacak altindan deyu konusuyorlar. (gerci ben de inanmiyorum bu meretin 120gb olduguna, tirnak akdar sey benim kafam kadar external hdd'den daha cok sey aliyor.)

ben nasil olur da bu aletin kapasitesini test edebilirim? format atmak istemiyorum, kapasitesi kucukse de kucuktur boynumuza takar gezeriz kolye gibi ancak ogrenmem lazim nasi yapmis bu cinliler bunu. nasil kandiriyorlar teknoloji canavari vista'yi falan? :)

bu arada 240gb'lik de 15 euro idi ancak yok artik ali sami denip alinmadi.

yok, bilgisayara takiyorum, calisiyor, kapasite 120gb gorunuyor, ayrica 1 kusur gb veri attim, problem cikmadi. yani bendeki has hakiki flash disk, kapasitesi hakkinda supheliyim.

linkteki usb icin $299 verilmis, biz en azindan 10euro verdik. yani usb ucu da ciksaydi kayip olmayacakti fazla. :)
  • fdegir  (03.10.08 12:52:00)
içindeki verileri kopyala yapıştır ile duplicate edin. disk dolu deyinceye kadar da devam edin. sonra içindeki tüm klasörleri seçip toplam boyutuna bakın.

  • neronas  (03.10.08 13:08:31)
icine attigim pdf dosyalarini, mp3'leri acabiliyorum.

baska oneri.tool falan yok mu analiz edecek?
  • fdegir  (03.10.08 13:29:23)
bir zamanlar 1 gb kapasiteli diye aldığım çin malı mp4 player aslında 128 mb çıktı mesela. İçine dosya atınca kopyalıyor. Ama açmaya çalışınca açmıyor. Ve gerçeği anlamanın ne yazık ki tek yolu format atmak. Çünkü ben de böyle bir tool indirip bakmaya çalışmıştım. tool un yaptığı şey format atmaktı. (Allahım, tool bile çakma tool. Bahtsız başım)
O değil de, 120 gb flash disk öyle boyna asılıp taşınacak küçüklükte olmamalı sanırım.

edit: bu arada, mesela 2 gb ise gerçek kapasitesi, 2 gb i aştıktan sonra kopyalanan dosyaları açmamaya başlar. Gerçek kapasiteye kadar olan kısmı ise açar. Sanırım format atmadan anlamanın bir yolu 1 gb, 1 gb adımlar şeklinde birşeyler yüklemek ve yüklenen dosyaların açılıp açılmadığına bakmak. Ama format daha kolay bir çözüm her ihtimalde.
  • ben de bir gun yazar olurum belki  (03.10.08 14:05:34 ~ 14:16:27)
sahte olduğunu anlamanın en güzel yolu, sony'nin herhangi bir usb bellek üretmediğini bilmenizdir sanırım.

  • tom riddle  (03.10.08 14:53:30)
sony vaio olayinin cakma oldugunu tahmin ediyorum dogal olarak ancak komple cakma cikmasin diye dua ediyordum.

ama buldum en sonunda. merak edenler linke bakabilir. bendeki de aynisi ancak uzerinde 120gb yaziyor. format da fake'i ortaya cikarmiyormus yazdigina gore.

corro.cantcode.net

neyse, birkac gb flashimiz var, mp3 atariz, calanlari dinler, calmayanlari sileriz.

tesekkurler.

bu arada satilik 120gb sony flash disk. sadece 5 euro. :)
  • fdegir  (03.10.08 15:04:35 ~ 15:15:19)
ben de aynısı var.ürün sahte.çinden geldiğinde 80gb'tı içindeki bazı dosyaları silmiş kardeşim 512mb'a düştü kapasitesi.

  • atmosphere  (03.10.08 16:03:58)