java kitap

java programlama dilini öğrenebileceğim kitaplardan bir demet tavsiye istiyorum allah rızası için...

çok teşekkürler.

deitel&deitel in vardı galiba, onunla başlayabilirsin, deitel&deitel in kitaplarında bölüm sonunda örnek sorular olur, onları çözmek öğrenmende büyük kolaylık saglar kanısındayım.

  • b w n s p  (31.05.12 12:03:12)
Sorunun biraz dışında olacak ama sırf kitaba yüklenme. Açıkcası tek kitapla bile iyi kavrayabilirsin ama rehber önemli. Çoğu kitap bilgisayar terimleri ile konuşur o açıdan en başta sıkıntı olabiliyor. Kitap dışında çok yararlı tutorial sitesi var Java'nın:

docs.oracle.com

Bu iki site çalışırken senin en iyi dostun olacaktır. (Bu arada ilk defa öğrenmeye başlıyorsun gibi cevapladım. Eğer başka bir programlama dili biliyorsan zaten az çok planın bellidir. Kolay gelsin)
  • ipeka  (02.06.12 12:59:37 ~ 13:05:02)
Düzenlerken silmişim önceki cevabı:

Lewis&Loftus - "Java Software Solutions" (Son baskısını alabilirsin. Bendeki 6th Edition)

Türkçe öğrenmeni tavsiye etmem. İngilizce kitaplar hem terim hemde ingilizce seviyesi açısından belki zor olabilir ama emin ol gelecekte çok faydasını görürsün. Kısaca İngilizce kasmanın yararları:

- Kötü çeviriler ve anlaşılamayan cümlelerle uğraşmazsın.
- Konu, İngilizce diline dayalı olduğu için daha rahat kavrarsın.
- İnternette Türkçe çözüm ararken çok sıkıntı yaşarsın. Her kaynak İngilizce'dir ve terminolojisini kullanır.
- İş hayatına başladığında Türkçe terimlerle yazman veya kullanman sana büyük eksi olabilir.
- Java'nın kaynakları en basitinden İngilizce'dir. Eğer hobi olarak öğrenmiyorsan, mesleki hayatında İngilizce daha önemlidir vb...

Sana tavsiye sadece anlamakta sıkıntı çekersin Türkçe'ye dön. Başta çok zorlanabilirsin ama pes etme :)
  • ipeka  (02.06.12 13:13:13)