Fazla Çay Tüketimi Zararlı Mıdır?

Günde ortalama 4-6 bardak sallama poşet çay, 3-4 bardak meyve veya bitki çayı ve yaklaşık 1-1.5 litre icetea tüketen bir insanım. Sudan çok çay içerim yani. Hatta bazen 2-3 gün su içmediğim oluyor. Sizce vücuda ne gibi zararları olabilir bu durumun?
Kansızlık yaptığı ya da zayıflattığı gibi hurafeler geliyor kulağıma zaten zayıf bi insanım daha da zayıflamak istemiyorum. Ha bu arada kahve, kola vs. hiç tüketmem. Sadece çay yani :)

vücutta vitaminin tutulumunu engelliyor diyolla

  • desdinova  (28.05.12 15:43:18)
Dişlerde lekelenme yapar.
En büyük derdiniz bu olsun..

  • pitcheuse  (28.05.12 15:43:53)
yemekten hemen sona içmeniz durumunda yiyeceklerdeki demirin vücudunuza geçmesini şaaapıyomuş. kansızlık olurmuş. içmeyin diyolla.

  • kedili madam  (28.05.12 15:46:41)
bir avantajı var içeriğindeki yüksek magnezyum potasyum sebebi ile diş çürümelerini önlüyor

  • ladybug  (28.05.12 15:48:06)
poşet çay normal bildiğimiz demleme çaydan daha zararlı. imkanınız varsa demleme içiniz. içinde bin türlü katkı maddesi var. renklendiricileri de doğal değil diye biliyorum

bitçi çayları aşırı tüketmemek lazım (max günde 1) bağırsak tembelliği yapar (özellikle o zayıflama çayları ya da yeşil çay).

ice tea de çok şekerli. aynı şekilde katkı maddeleri ve boya mddeleri de söz konusu

aslında su dışındaki tüm sıvıların zararları suya göre oldukça fazla. su içelim içtirelim
  • la noix  (28.05.12 15:49:40)
benim babam da sudan cok cay içer..
gunde belkı 20 25 bardak
ve cok usuyor genelde..
kansızlık yapıyor olabilir.
  • partizan  (28.05.12 15:51:28)
Kişisel zevklerimiz bizi başka bilumum içeceklere yönlendirse de vücudun öncelikli ihtiyacı su. Başka şey onun yerini tutmaz. Kansızlık konusunun hurafe olduğunu sanmam, çay demirin vücutta emilmesini engeller.

  • saatgeceninonikisi  (28.05.12 15:56:40)
fazla çay karaciğerde apse yapma etkisine sahiptir .
bitki yahut yeşilçaylar ise arkadaşın dediği üzre bazı uzuvların çalışma sistemini etkiliyor.

ice tea' ye gelince , içerdiği yapısal madde ( gıda boyası, yapay tatlandırıcı ...) gibi sağlığa zararlı ürünlerin tüketimi karaciğer sorunu yarata bilir. aynı takdirde de içinde kafein bulundurması ve günde fazla tüketimi kalp ritminizde değişikliğe yol açabilir.

dikkat edin kendinize ...
  • anarkokombi  (28.05.12 16:13:55)
Ayrıca çayın diüretik etkisi vardır.

  • samansapı  (28.05.12 16:15:42)
bunlara birde şeker atıyorsan yazık olur valla. ice tea sade şeker misal. ilerisi için şeker hastalığı riski olabilir

  • eja  (28.05.12 16:20:49)
demir eksikliği ve kansızlık yapıyor diye biliyorum.

  • beyaz prensli at  (28.05.12 16:21:49)
Bir kere, sırf şu 1-1,5 litre dediğiniz soğuk çay bile, içerisindeki kimyasallardan ötürü zararlı zaten.(Kanserojen)
2-3 gün su içmemek ise çok tehlikeli.Sıvı almakla su içmek her açıdan bir değil.Ne kadar sıvı tüketirseniz tüketin su da içmek zorundasınız.
Yapabilirseniz, günde sadece 3-4 bardak meyve çayı içmek yanında da 1,5-2 litre su içmek sizin için iyi olur.Şu anda etkin olarak yaşam sürenizi kısaltıyorsunuz, o bir gerçek.
  • grgn  (28.05.12 16:41:23)
günde 1-1.5 litre icetea nedir abi? bence o şeylerin zarar bakımından kola dan bir farkı yoktur. aman diyim.
3-4 bardak meyve çayı iyiymiş.
kırmızı çayı ise, sallama olmayanından 6 tane içersen gayet normal bence. ama demli olmasın:)
  • benaslindayohum  (28.05.12 17:14:13)
ben de çok çay içiyorum. hatta sizden daha fazla içiyordum. 4-6 kupa çayı bi öğünde içerdim. (8 olduğunu da biliyorum)

su? tabi ki hiiiiç içmezdim. yaz kış çayla sulanıyordum yani.

sonra bir gün böbreklerimde taş oldu. doktor dedi ki "10 bardak su içiçen günde". dedim ben çay içiyorum ama olmaz mı? "peki o zaman 40 bardak çay iç" dedi.

bi ara da yeşil çay içmeye başladım. su da içmek istiyordum. o dönem bi gün boyunca hiç çay içmediğim de oldu.

yani özetle su içerseniz büyük ihtimalle çayı bu kadar içemeyeceksiniz.

çay yukarıdaki herkesin dediği gibi; demirin düşmanı...
  • supergirl  (28.05.12 17:33:12)