evekitap in sansürlendigi dogru mu?

bu sansürlenme olayi dogru mu arkadaslar? yani en azindan kisa bi süre icinde olsa böyle bir seyin olma ihtimali bile midemi bulandirdi.

"hacı sen benim üzerimden reklam yapıyon, paraları cukka ediyon, hani benim payım?"

temel neden bu tabi. ama diğer yandan da sözlüğün reklamverenlerinin hakkı söz konusu. adam parayla reklam veriyor, sen kampanyayla reklam yaptırıyorsun.

ha bana sorarsan dahil olmadım evekitap kampanyalarına ama sürmesini isterdim. bigün faydalanabilirdim.

@serabetan: kampanya lafını kendim için kullandım, senin için değil. "kampanya olayındasın" demedim ki? ikinci paragrafta "sen" derken de evekitap'ı kastettim.
  • jangara  (19.05.12 00:56:11 ~ 01:16:23)
en üstte mavi ilanları var. kendileri "engellendik" diyor.

  • fatihkkk  (19.05.12 00:57:43)
dostum kampanya olayinda degilim ben,ben sansürle alakali bi entry girdim sadece bana cikarsa da yeniden yapsinlar cekilisi umrumda degil,kitabinda degilim.zaten yurtdisindayim alamam da kitabi.

@fatih..

bende ordan gördüm,kampanyayi görmüstüm gecende ama beni ilgilendiren bi kismi olmadigindan bisey yazmadim,ama eger bahsettikleri sansür var ise kapasin gitsinler sözlügü.
  • serabetan  (19.05.12 00:59:57 ~ 01:11:39)
bence doğru. reklam için para veren ve vermeyen taraf söz konusu. reklamlara bile çoğumuz dikkat etmezken bu kampanya sayesinde sol frame'den düşmedi gitti evekitap, bu bir haksızlık.
şöyle düşün; aldığın ayakkabıyı mütemadiyen promosyon olarak dağıtıyorlar. 1.firmaya olan saygın/bağlılığın azalmaz mı, 2. ikinci kez ordan ayakkabı alır mısın? cevaplar net.

edit: sözlüğü bir şirkete benzetmekten gocunmuyorum, çünkü öyle.
  • hope ender  (19.05.12 01:02:56 ~ 01:03:59)
bende kampanyayla ilgilenmedim. Sansür olayı doğru değil bence ama yapılması gerekiyor. Aksi taktirde önü alınamaz.

Sözlüğe reklam verenlerin de kabul etmemesi doğal.

İşin ucu kaçtığı zaman bedava kibrit olsa bile millet entry girmeye başlar.
  • bir kac yazar once  (19.05.12 01:04:59)
bence de hoş değil.

sonuçta reklam için sözlük yazarlarına bok atan ünlüler var. onlara cevap veriliyor sözlükte. onların da reklamı yapılıyor. onlar da maddi gelir elde ediyor ordan. o mantıkla onların da engellenmesi gerekir.

ama reklamveren firmalar ona karışmıyor, buna kızdılar heralde.

klasik ssg. money money money...
  • fatihkkk  (19.05.12 01:06:59)
doğru bir uygulama bence. sözlük ticari bir kuruluş. sen de çaktırmadan reklam yapıyorsan önlemini alırlar. nitekim sansür de yok pek sadece sol frame'e gelmiyor. böylece ücret ödemeden reklam yapmayı engelliyor. zekice.
ayrıca bir kitap için başlığı entry dolduranları da hiç anlamadım. garip geldi bana işte. evekitap dünya starı olacaktı da önünü kestiler :(

  • lorenzen  (19.05.12 01:09:43)
peki hepimiz calistigimiz sirketlerin adina iyi seyler girmiyomuyuz?reklam degil mi bu? hepimizi ucurcaklar mi?

adamlarin yaptigi bi reklamdi evet ama kimseye zorla yazdirmadilar, yeri geldi sirketler sözlüge kötü yazilardan kisileri buldular , sorunlarini giderip iyi seyler yazmalarini sagladilar reklam bu da.

tamam evekitap in olayi biraz daha farkli ama temelde ayni.
  • serabetan  (19.05.12 01:10:41)
evekitap için çok akıllıca bir yöntem. günde 20 liraya ekşide çatır çatır reklam. Bir de, milletin engellediği, kanıksadığı, anında dön bebeğimlediği gibi de değil. Sol frame'de. Trollük gibi, bir yasal açık gibi. ama bunun önü alınamazdı bence bir yerden sonra. haklı mı haksız mı çekimserim o nedenle

  • dampire  (19.05.12 01:13:30)
sözlük sadece bugun butonu,bugun framinden ibaret degil denmisti zamaninda...

yanlis anlasilmasin bilen bilir beni burda,kisisel olarak taniyanlar da var sirketle alakam filan falan yok.olay yanlis,ters sözlük (sözde) bakis acisina.
  • serabetan  (19.05.12 01:15:56)
valla kusura bakılmasın ama normal bir karar bence de. sonuçta maç linkçileri v.b legal olduğu halde bi şekilde abuse olduğu için nasıl uçuruluyorsa bu da normal. bedavaya reklam nerede var allah aşkına.

  • xenophobe  (19.05.12 01:18:38)
sansürlenmiş evet.
neden diye sorarsan geçen bizde irdelemiştik.
bu arada @dampire: 'yasal açık' olayı güldürdü. Sözlükteki 'hukukta böyle açıklar bulunuyor ve kullanılıyor' entrylerini gördüm, onlarda güldürdü.
Neyin açığından bahsediyoruz. Sözlük ssg'ye ait istediğini yapar, kendi çiftliği gibi. Yazar alımı, uçuruşu çok mu kurallara göre işliyor? E tabii ki bu da olmayacak, olmamalı da bence. Evet elitist bir tavır belki, ancak şu da bir gerçek ki bugüne kadar ekşisözlüğü farklı yapan, hepimizin okumasına sebep olan buydu.
www.eksiduyuru.com
  • bach birdir  (19.05.12 01:20:53 ~ 01:24:53)
oncelikle sunu soyleyeyim evekitap olayina entry yazanlara pek iyi gozle bakmiyorum. 20 lira icin deger mi la bunca yalakaliga?
bunun yaninda bugunden engellenmesini cok hos karsilamadim acikcasi. acik bir engelleme yasanan.

sen yapsana duyurunu reklam amacli olarak entry girenleri ucuracagim diye. olmaz, yapamazsin. niye? cunku tepedeki reklamlara yonelik "ne mal reklam la bu" falan gibisinden entry girilsin istiyorsun.
sozluk yazarlari sozluk ustunden bir sey kazandi mi olmaz, kendisi cuvalla.

donup dolasip benzer yere variyoruz. sozluk bizim ustumuzden kazaniyor, biz niye kazanmiyor/ortak olmuyoruz. en ufak bir ortak olma cabamizda cart.

daha evvel ismarlama entry giriliyor diye adam uculuyordu. simdilerde sirf kendi bloglarina, sitelerine reklam yapan adamlar dolu. ya onu birak bi ara bir tane vardi nicki web sitesi adi idi (hatirlamiyorum nicki).
  • entrapmen  (19.05.12 01:21:26)
Shiftdelete'İ diyorsun sanırım. Bayaa bi trafik kaldırıyolar hakkaten sözlükten ahahah, şaka gibi yani. Evekitap engelleniyorsa o hespalar da engellensin, sonuçta paralı 'kurumsal hesap' diye bir şey var, ücretli, sdn bunu beleşe bulmuş kullanıyo gibi, mesela. Bobiler de var ek bi örnek olarak. vs.

  • roket adam  (19.05.12 02:02:31)
Bunun adı sansür değil, haksız kazanca dur demektir. Olguları arpıtarak hırsızı yavuzlaştırmanın alemi yok.

  • greenish  (19.05.12 02:20:44)
"Doğru mu" derken gerçek olup olmamasını soruyorsan evet denedim %100 çalışıyor.

Olay ne, "benim sözlüğümde benden başka kimsenin fayda sağlama imkanı olmasın" olayı. Adam müşterilerinden, sözlükte kendi hakkında entryler girmelerini istiyor. Bunu cazip kılmak için de kitap promosyonu yapıyor.

Eee??

Sözlüğe giren çıkan ne de bunu engelliyor?

Adamların kampanyasına da buna kapılıp entry döşeyenlere de çok gıcık olmuştum. Fakat bu yapılan daha da gıcık.

Trolller sevgili ssgmizin birincil gelir kaynağı, hadi onları anladık bir şey diyemiyorum. Peki viral reklamların başlıkları neden engellenmiyor? Hani sözlük "sadece bugün butonuyla kullanılan bir site değil"di?

Ezcümle, bedavadan para kazanmak, arkadaşlara kafayı yedirtmiş. Daha da çok yemek arzusuyla, yanıp tutuşuyorlar sanırım. Ücretli üyelikler vs. de çıkaracaktır yakında..

Bir de "Haksız kazanç" falan zaten bambaşka kafalar, onlara baybay..
  • lazor  (19.05.12 04:05:30)
evekitap'ın kendisi değil de son fotoğraf makinesi hediye edecek site yüzünden bu engeller ortaya çıkmıştır.
ki bir fotoğraf makinesi çekilişi için sözlüğün içine sıçılması doğru değil.
gayet de kötü bir uygulama.
ilgilenmeyenlerin hakkına tecavüz edildiğinde durulması gerekiyor.
ilk uygulaması kimseyi rahatsız etmeden, güzelce ilerliyorken kimse şikayet etmiyordu, populerleşip işin suyu çıkmaya başladığında bazı önlemlerin alınması gerekiyor.
şu anda evekitap için olumlu olan görüşlerim olumsuza dönmüş durumda.
aklını kullandın, reklamı yaptın, ilerliyorsun, suyunu çıkartmanın manası yok.
engellendik çağrılarına da bu yüzden olumlu yaklaşmıyorum. engellendiniz, çünkü sizi taklit edenler oldu ve işin suyu çıktı.
  • thebug  (19.05.12 11:43:11)
Şuna şöyle bir açıdan yaklaşmak geldi aklıma;

Şimdi iphone'da iap cracker diye bir uygulama var, cydia'dan geliyor. Bu uygulamayla oyunların içinde parayla satılan şeyleri (yeni bölüm olsun, cart olsun curt olsun) para vermiş gibi açıp faydalanabiliyorsunuz. Bunun için de oyunun bir açığından faydalanıyorsunuz.
Şimdi oyun firması, bu sistemden bir gelir hedeflemiş, siz de bu firmanın bir açığını kullanarak kendinize bir yarar sağlıyorsunuz ama oyun firmasına bu yararın karşılığı olan parayı vermiyorsunuz.

Ya da iphone'a cydia nın yüklenmesi, jailbreak yapılması gibi. Hatta bu örnek daha yakın çünkü jailbreak yasadışı değil. Ama her yeni sürümde apple jailbreak'ın kullandığı açıkları kapatmaya çalışıyor.
  • dampire  (19.05.12 14:09:54)