Atina'da yaşamak istiyorum ama nasıl?

Dostalar bilgilerinizi dökün ortaya, önerileri, bilmem gerekenleri, durum şöyle:

1 - Freelance çevirmenim, haliyle herhangi bir lokasyonda çalışabilirim, yeter ki internetim olsun. Başka bir ülkeye gidip yaşamak istiyorum yine (önce Lübnan'da yaşadım 1.5 yıl). Yani para/yenilik isteği mevcut.
2 - Okul bitmedi, 13 yıl oldu, afla geri döndüm dersleri verdim bu dönem tezimi verim diplomamı alırım, afla döndüğüm için durumlar çok karışık normal bir öğrenci gibi vizeye başvuramıyorum (sanırım?).
3 - Sigortalı, bir şirkete bağlı felan çalışmadığım için (isteğe bağlı sigortam var) maaş bordrosu veremem haliyle, ama her ay hesabıma yurt içi ve dışından yatan paralar var, bankadan bunla ilgili belge vs. sunabilirim.
4 - Tek amaç Atina'da öylesine yaşama 1-2 yıl. Okul okumak istemiyorum başka üniversite, yüksek lisans vs hiç uymaz bana.
5 - Dil okulu olabilir gerçi ama, hiç bir fikrim yok Atina'da dil okuluna gitme konusunda, fiyatlar??

Ek bilgi: Gelecek aya turist olarak zaten gitmeyi planlıyorum, İstanbul'dayım, İngilizce-Türkçe çevirmenim. Dil öğrenmeye hevesliyim ama Yunanca ilk sıralarımda değil. Sırf oara 1-2 yıl yaşamamamı sağlar belki diye düşünmüştür. Yunanistan'a gidip biriyle evlenemem :)) Parasal açıdan başka bir işe ihtiyacım yok ve ayrıca orda iş bulmak cidden zordur ve çevirmenlik dışında vasfım yok (ingiliz dili ve edebiyatı okudum).

E şimdi ben ne yapsam bu planımı gerçekleştirebilirim? Vize alabilir miyim? Dil okulundan başka şansım yok mu? Yani en büyük sorun: resmi olarak oraya gidip yaşayabilmek :)

Teşekkürler.

ben sen olsam,

önce turist vizesi ile bir selanik filan yaparım (nerede yaşadığını bilmiyorum)
genel bir bakarım insanlar nasıl, davranışları filan, belki hiç hoşuna gitmeyecek...

sonra orada Türk kökenli yunan vatandaşı olur, yada Türk vatandaşı olur orada yaşayan birilerini bulup bu düşüncemi açıklardım.

onlar bilir yollarını bir güzel anlatırlar.

hatta bir şirkette iş bulursun belki o süre içinde diyeceğim ama adamların ekonomisi ortada belki yabancı şirketlerden birisi olabilir bu sayede hiç banka, sigorta düşünmezsin...

hakkında biraz daha bilgi verirsen hangi diller, hangi şehirdesin yardım edenler için....
  • zirvelerin ozgurlugu  (13.05.12 16:08:59)
sen bence yunanistan belini doğrultana kadar bekle.

  • goldentitan  (13.05.12 18:00:56)
ankara anlaşması ile yunanistanda şirket falan kurabilirsin?

  • cedric tweedledee  (13.05.12 21:05:43)