Başkanlık sistemi hakkında

artıları ve eksileri neler? referanduma gidilirse tercihiniz ne yönde olur?

demokrasinin tam olmadığı yerlerde işlemeyen bir sistemdir. Genelde başkan olarak seçimle gelir bi daha da gitmez baştan gibi durumlar vardır. Diktatörler bu sistemden doğuyo genel olarak.

Amerika Birleşmiş Devletleri'ndeki sistemdir aynı zamanda. Başkan yürütmeyi yapar, yasa önerisinde bulunur, meclis çıkarır, başkan onaylar. Başkan onaylamazsa çöp olur yasa teklifi. Başkanın hareketleri sorgulanamaz, başkanlıktan indirilemez, eğer meclisle anlaşamazsa bi dahaki seçime kadar o ülke çok zor yürür. Başkanın hareketleriyle ilgili halkın tek yetkisi onu bi dönem daha seçmemektir.

Ben hayır derim, o demokrasi seviyesine ulaştığımızı düşünmüyorum, sömürülmeye çok müsait, denetimi az bi sistem olduğunu düşünüyorum
  • dezenfettan  (09.05.12 00:15:33)
Sayın Başbakan'ımızın "tartışılabilir" demesi yeterlidir. Kendisi bu ülke için gecesini gündüzüne katıp, ülkesi adına en iyi olanı düşünüyor. Sayın Başbakanımız buna işaret ediyorsa, demokrasinin gereği budur. Ve tabii ki bu sistem gelecektir! Şimdiye kadar sizin diktatörlüklerinizle yönetiliyorduk! Şimdi Sayın Başbakanımız'ın sayesinde demokrasiye kavuştuk ve sizler gibi faşist düzenin son artıklarından da bu sayede yavaş yavaş tümden kurtulacayız!

Referanduma gidilirse oyum kesinlikle EVET olacaktır!

Kökünüz kazındığı için kuyruk acınız var tabii!

(Örnek olarak)
  • lazor  (09.05.12 04:19:51)