Sirket - Tuvalet - Kamera!

Sirket tuvaletlerine guvenlik icin kamera koyabilirler mi? Koysalar veya koymasalar bile boyle bir haklari var mi? Bunu yapan sirket var midir? Ya da sirketi gectim, herhangi bir yer?

tuvalete zannedersem hic bir sekilde kamera yerlestirilemez. ozel hayata en derinden girmek olur bu.
hatta tuvalete kamera vs diye aratildiginda google'da orda burda gorunur ki, bunu yapan ya da yaptigi dusunulenler hakkinda suc duyurusunda bulunulmus veya hapis cezalari verilmis.

tuvalete girmeden, tuvalet kapsiinin oldugu koridora konabilir sanirim ancak.
  • la traviata  (19.09.08 21:12:42)
sanmam

  • orange coffee  (19.09.08 21:13:43)
Peki tuvalet guvenligi nasil saglanir? (bkz: soruya bak ya) :)

  • ermanen  (19.09.08 21:16:55)
belki lavabolarin ustundeki aynalarda olabilir.. yada klozetlerin oldugu tarafa degilde lavabolara bakan yerde yukarida olabilir.. benim lisede vardi sigara icenleri yakalamak icin koymuslardi hey allahim !

  • orange coffee  (19.09.08 21:21:41)
avrupa da denemıslerdi eroin fln cekiyorlar onleyecez diye de baslarına yıkmıslardı. olmaz o dedigin.

  • bryan fury  (19.09.08 21:24:11)
bi sirket okul yada bunun gibi kapali alanda bulunan kurumlar falan koridora bile kamera koysa uyari yazisi asmak zorundalar bildigim kadariyla. bunu gectim tuvalete koyarlarsa ole bisey sende bunu gorursen git mahkemeye ver, zira ozel hayata direk tecavuz bu.

  • sanio  (19.09.08 22:31:50)
madem böyle bir soru sorulmus, cok uc bir cevap verecegim. teknik olarak koymak tabi ki mümkün, yalniz bu yasal degil diye biliyorum. parantez icinde bir (fakat), cok cok özel durumlarda gizli kameralar bence kullanilabilir."yani kullanan olabilir" lakin bu (gizli) kelimesi piyasa manasi ile 300-400 dolarlik bir kameranin gizliligi degil tabi. nasil bir yalan, yalan oldugu anlasilana kadar, dogru ya da gercek olarak kabul ediliyorsa, gizli kelimesinin icinde yatan bilinmeyen özelligini koruyan sartlar saglandigi müddetce yapilabilir. belirtmek isterim ki yapiliyor demiyorum yapan olabilir diyorum. ama bunu öyle cok önemli bir ortam disinda yapan olacagini sanmam. yani böyle sirketlerde falan olmaz diye düsünüyorum.

  • tekne  (19.09.08 23:17:28 ~ 23:19:19)
@divit denk geliyorsun sadece, normal ve paranoyak sorularim bi arada gelince yanlis anlasilmasin, sadece kendi durumumu sormuyorum, genel olarak aklima gelen seyleri sormaya calisiyorum, biliyorum uc sorular sordugumu, merak sadece...

  • ermanen  (19.09.08 23:27:58)
ne kadar kanun falan bilmemne olsada bazı ilköğretim okullarında ve liselerde var. duymadım gördüm.

  • kucukkiz  (19.09.08 23:44:32)
hayır koyamazlar, şikayet etme hakkınızda var ayrıca. kamera sisteminin amacı genel alanları güvenlik altına almaktır. özel alanlara müdahele hem etik değil hemde hukuki olarak yasak.

  • bebekizle  (17.09.12 23:49:21)