üst geçit korkusu

var mı böyle bir şey? aslında böyle sormak saçma oldu zira bende var, yeni yeni kendini gösteriyor. fazla üst geçit kullanma gereksinimi duymadığımdan sanırım.

ama dün halkapınar'da izban'dan metro'ya geçiş yaparken (resimdeki yer) sağlam tedirgin oldum. etrafımda onlarca insan, hepsi pat pat çıkıyor merdivenleri, alttan da metro falan geçiyor. yükseklik korkum da hat safha zaten. velhasıl betim benzim attı.

var mı benden başka üst geçit fobisi olan? sonuçta yalnız olmamak iyidir, hı?

merdiven ucunda, her seferinde üst geçit mantıksızlığını sorgulayan birileri var.
bir de üst geçide sıçan insanlar (evet, ciddi ciddi sıçanlar) var. yanlışlıkla bu kalıntılara basma korkusunu yaşamak üst geçit fobisi sayılıyorsa bende de var.

  • yokartikdahaneler  (28.04.12 18:47:51)
çok az var. yükseklik korkum had safhadadır benim. 1 metreden bile korkardım eskiden. ama kendi kendime çözdüm yavaşça. yani eskisi kadar ürkütmüyor oraları kullanmak.

ne yaptın dersen, güven parkta yendim diyebilirim bunu :)) hemen rejiden şekil a'yı alalım,

ankaraheykelleri.files.wordpress.com

bu gördüğün yerde insanlar arkadaşlarıyla çıkar oturur genelde, ya da birisini beklerken gölge olsun diye güneşin zıt tarafına oturur falan. ben de çok yaptım doğal olarak. mesela inmek istedim diyelim, hiç dolanmadan direk atlamaya başladım. ilk başlarda orası bile korkutuyordu beni bakamıyordum aşağı. güven parkın zaten her tarafında atlanacak yer olduğu için, her orada oluşumda yapıyordum bunları. alıştım zamanla. :)

ne anlatıyor bu amk salağı diyebilirsin haklısın baya saçma. ama anlatmak istedim belki bir faydası olur. :)
  • zaraeta  (28.04.12 18:48:03)
@yokartikdahaneler maalesef ben de denk geldim onlara, onlar da alternatif neden tabi.

@zaraeta hmmm, ankara'da buluşma noktamı hep ykm önü olarak seçmem mantıklıymış. :)

bir de ankara'da üst geçit kullanan yok zaten. şoförler de alışkın duruma. o yüzden ankara'da rahatım. :)
  • hubaku  (28.04.12 18:58:00)
avcılar metrobüs üst geçidini kullanmanızı öneririm, binlerce insan ve ayaklarınızın altında sürekli bir sallantı, korkuyla yüzleşmek için birebir bir uygulama :)

  • lunedor  (28.04.12 19:01:14)
@lunedor izmir'dekilerle başa çıkayım da kesmezse gelirim istanbul'a :)

  • hubaku  (28.04.12 19:03:23)
üstgeçit, köprü, uçak hepsi var bende.
yükseklik korkusu varsa normal zaten.

  • Demet  (28.04.12 19:14:20)
göztepe iskelesi'nin ordaki asma köprüden geçerken fenalık geçirirsin heralde :)

  • cinsi kisi  (28.04.12 19:16:09)
bir de mal gibi şunu üstünden geçmeye çalışmıştım www.flickr.com

on adımda dizlerim titredi geri döndüm.
  • Demet  (28.04.12 19:24:25)
@cinsi kisi göztepe iskelesi'ni bilmem, hiç bulunmadım o tarafta ama tarihi asansör hiç benlik bir yer değil. ondan eminim. :)

@demet yükseklik korkusuyla tamamen bağlantılı, bu cepte.

bir de zamanla ilerleyebildiği söylendi mesaj yoluyla. bu da mümkün galiba.
  • hubaku  (28.04.12 19:25:33 ~ 19:27:16)
korkum yok ama türkiye'de korkabilirim. her türlü şey olabilir.

  • ermanen  (28.04.12 19:25:45)
zamanla ilerleyeceğini sanmıyorum ama olaylarla ilerleyebilir :) ben hep yüksekten korkardım ama rahatsız edecek bir şey değildi, ta ki bir gondol travması yaşayana kadar. ondan sonra had safhaya çıktı.
bunun dışında aksine zamanla az çok aşılabileceğini düşünüyorum. uçağa bindikçe alışmak gibi mesela. anahtar sözcük "aşağı bakma" :)

  • Demet  (28.04.12 19:37:38)
@demet çocukken hiç yoktu ama yahu. 5. katta otururduk ve balkonda, cam kenarında umurumda olmazdı. trajik bir şey de yaşamadım ama son birkaç yıldır 2. kat ve yukarısı azrail'in nefesini hissettiriyor.

uçağa da hiç binmedim, otobüs sevdiğimden demek isterdim ama tahmin ettiğiniz gibi, yükseklik. :)
  • hubaku  (28.04.12 19:45:20)
çocuklar hiç bişeyden korkmaz :) bende de yoktu çocukken sonradan oldu. ama öyle bir kaç yılda ilerlemedi yani.

  • Demet  (28.04.12 19:48:06)
@demet hayırlısı artık. yenmek lazım ama, olmuyor böyle.

  • hubaku  (28.04.12 19:53:32)
çocukken altından araba geçen köprülerden-üst geçitlerden katiyen geçemezdim
ailemin beni ikna etme-yüreklendirme çalışmaları hep sonuçsuz kaldı. kendimi ağlayarak yerlere attığımı biliyorum geçmemek için
kafamda hep köprünün yıkılacağı ve arabaların altında kalıp ezileceğim senaryosunu tekrarlardım

sonra ailem bu korkuyu kabullendi
ben de kabullendim, köprüden geçmedikçe sorun yoktu
belirtmekte fayda var köprünün altından araba geçmiyorsa korkmuyordum
yükseklik korkum da hiç olmadı

yıllar yıllar sonra bu korku kendiliğinden geçti
şimdi hiçbir sorun yok, şükür

buymuş adı en.wikipedia.org
  • superb  (28.04.12 22:21:52 ~ 22:49:57)
Alınma olmasın söz meclisten dışarı da yahu ne cins korkular varmış bu konuyu okuduktan sonra inceledim biraz, vallahi garip varlıklarız vesselam :)

  • lunedor  (28.04.12 22:30:43)
E siz zaten yanıtı vermişsiniz: (bkz: yükseklik korkusu)
Elbette yalnız değilsiniz.

  • grgn  (28.04.12 23:40:10)