Mide bulantısı ve kalp çarpıntısı

Sözlükçü doktorlar;

Yaklaşık bir haftadır midemde garip sorunlar var. Özellikle yemek yerken daha 4. - 5. lokmadan öğürme refleksi oluyor ve ardından 2-3 saniye sonra bir anda midem sıkışıyor. Bazen bu sırada da kusuyorum. Ama hepsi öğürme refleksiyle başlıyor.

Genelde çok nadir olurdu ama bu sıralar acayip sıklaştı. Hiçbir şey yiyemez oldum. Yemek yemeyince de bu sefer açlıktan başım dönmeye başlıyor.

Ekstra olarak bir haftadır gün içerisinde seyreden bir kalp çarpıntısı var. Akciğerin bitiminden karın boşluğuna doğru olan kısımda da baskı gibi bir şey oluyor.

Daha önce geçen yıl benzer semptomlar vardı ve helikobakteriye bağlı gastrit tanısı konmuştu. Hayvan gibi antibiyotiklerle tedavi sonrası tamamen geçmişti. Hatta son zamanlarda ne güzel kilo da alır olmuştum. Şimdi bu son olan şey tüm hayatımın içine etti. Sınava falan gidemiyorum.

İnternette panik atağa dair bir şeyler okudum.
Sizce nedir problem?

Not: Hayır, aşık olduğumu düşünmüyorum. Siz söylemeden söyleyeyim.

panik atak notunuzu okumadan önce aklıma gelen ilk şey panik atak oldu...

  • nolmus yani  (26.04.12 22:09:03)
panik atakla ilgisi yok (çok ağır gibi oldu ama panik atak için aklınıza bir şeyin gelip ona aşırı bir reaksiyon vermeniz gerekiyor. aşırı reaksiyon verirken ölüm korkuları/çıldırma korkuları olmalı. her kalp çarpıntısı panik atak değil)

bence yine bir gastrocuya gidin. helicobakter öyle kolay kaybolan bi bakteri değildir, nüksleri çoktur
  • la noix  (26.04.12 22:12:17)
ben gastritinizin tekrarladığını ve hatta ülsere doğru ilerlediğini düşünüyorum.
sigara içiyor musunuz?

ağrılarınız sadece yemek yediğinizde mi oluyor?
  • aylakadam  (26.04.12 22:21:49)
sigara içmiyorum. alkol 40 yılın başı bir o da çok az miktarda.

ağrı değil de bu öğürme refleksiyle gelen bir anda kusma ve mide bulantısı yemekte oluyor.

kalp çarpıntısı ise gün içerisinde değişiyor.
  • darkredanger  (26.04.12 22:26:38)
bir seyler seni kaygılandırıyor veya heyecanlandırıyor mu? psikolojik sorunları olan biri misin?
panik değil ama anksiyete bozuklugu olabilir.
gerçi psikolojik sorunların olmasına da gerek yok.. fiziksel bir sorundan kaynaklanan anksiyete de vardır..
Anksiyete Bozukluğu Oluşturan Tıbbi Hastalıklar
SOLUNUM SİSTEMİ KOAH, astım pulmoner ödem, pulmoner emboli,
SİSTEMİK BOZUKLUKLAR Kardivaskuler bozukluklara, kardiak aritmilere, pulmoner yetmezlik ya da anemiye bağlı hipoksik durumlar,
ENDOKRİN Hipofiz, tiroid paratiroid, adrenal bezlerin disfonksiyonları, feokromositoma,
İNFLAMATUAR HASTALIKLAR Lupus eritamatozus, romatoid artrit, poliarteritis nodoza, temporal arterit,
YETMEZLİK DURUMLARI Vitamin B12 yetersizliği, pellegra,
NÖROLOJİK BOZUKLUKLAR Serebral sifiliz, tümör, travma ve postkonküzyon sendromu, serebrovaskuler hastalıklar, subarahnoid kanama, ensefalit, multiple skleroz, Wilson hastalığı, Huntington hastalığı, migren, epilepsi
DİĞER BOZUKLUKLAR Hipoglisemi, karsinoid sendrom, sistemik malign hastalıklar, premenstrual sendrom, kronik enfeksiyon ve ateşli hastalıklar, porfiria, infeksiyöz mononükleozis, posthepatit sendromu, üremi,
  • partizan  (26.04.12 23:02:19)