pariste haftasonu

merhaba sevgili duyuru sakinleri,
kısmetse yarın sabahtan pazar gecesine kadar pariste olucaz, daha önce eyfel kulesiydi, versay sarayıydı, sakrikör filan gibi "pariste ilk günler şoku" konulu geziyi yapmış olduğumuzdan bu kez daha otantik, bohem, daha gizlide saklıda kalmış, enteresan geziler peşindeyiz. kalacağımız yere en yakın metro istasyonu "rome" adlı istasyon, merkezde olacağız yani.

1-pazar günü ne yapmak mantıklıdır pariste?
2-fransız mutfağını hakkıyla yapan restoranlar hangileridir? (yerel insanların tercihi tercihimizdir)
3-"kesin şuraya git, şunu yap vs" diyebilecekleriniz nereleridir?
4-giyim kuşamda ve sanatsal alanlarda değişik ve ultra uçuk rakamlı olmayan tasarımlar nereye konuşlanmıştır paris sokaklarında?

cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

hava güzel olursa ve henüz yapmadıysanız :

- notre dame'ın kulelerine çıkın. en yukarıya. manzara, mimari çok etkileyici, notre dame'ın kamburu romanına girmiş gibi hissediyorsunuz.

- bahçelerde oturabilir, keyif çatabilirsiniz. jardin des tuileries ve jardin de luxembourg bu işler için uygun, merkezdeki bahçeler. batıda bois de boulogne var, çok methediliyor.

- père lachaise mezarlığı. ünlülerin mezarlarını gezme adetiniz varsa uğranabilir.

- centre pompidou ve musée d'orsay'e gidin, eğer hala müze gezme konusunda isteğiniz varsa. louvre'a göre daha modern eserler var bunlarda.

- marais'de güzel kafeler olduğu söylenir. hiç yolum düşmedi. montmartre'da da ilginç bir şeyler var derler ama orada sadece sacré coeur'ü görebildim. quartier latin'den de bahsediliyor, burayı da merak ediyorum. bunları araştırabilirsiniz :)

-chateau de vincennes de planlara eklenebilir. şehrin doğusunda kalan eskilerden bir şato.

giysi, yeme içme konusunda pek bir bilgim olmadığından bir şey söyleyemiyorum. 2 hafta önce paristeydim, görüp beğendiğim veya gidemeyip içimde kalan yerleri paylaştım.
  • i ve been mistreated  (26.04.12 13:20:09)
La Bohème peşindeyseniz Marais +1..

  • pitcheuse  (26.04.12 13:44:12)
Kesinlikle ve kesinlikle burada yemek yiyin. www.relaisentrecote.fr Pişman olmayacaksınız :)

  • holly golightly  (26.04.12 13:53:14)
- La Vallée Village
- Saint Germain

  • azurre  (26.04.12 14:12:22)
quartier latin'de krep yiyin.
hem fiyatları uygun hem de enfessssler....

not: krep deyip geçmeyin, gayet restoranda yanında şarapla falan...
  • balik kraker  (26.04.12 14:13:32)
- yine mezar ziyareti için panthéon önerilebilir. jardin de luxembourg'un hemen yukarısında. ama araştırın da sevdiğiniz hayranı olduğunuz filozof, fikir adamı vs varsa gidin. yoksa pek bi şey yok, bildiğin kilise, ortasında da bi sarkaç var dünyanın döndüğünü kanıtladığı iddia edilen :) güzel bir bina olduğunu reddedemiyorum tabii :)

- 10'lu metro bileti alın, teker teker çok uğraştırır.
  • i ve been mistreated  (26.04.12 14:21:14 ~ 14:28:29)
www.lerelaisgascon.fr antrikot yiyiniz

  • bordeaux  (26.04.12 15:13:31)
1. pazar günü genelde mağazalar kapalı olur, fakat le marais bölgesi diğer yerlere kıyasla daha canlı olur. le marais de place des vosges, hotel de sully, hotel carnavalet gibi yerleri gezebilirsiniz. rue des rosiers ve rue des francs bourgeois sokaklarında ilginç tasarımları olan mağazalar var. ayrıca değişik çay çeşitleri satan "çayevleri" var.

2. www.aupieddefouet.com
www.eat-out.net

buradaki yerel halkın gittiği ucuz restoranlara bir iki örnek.

kendi kriterlerinize uygun olarak şu sitelerden restoran seçebilirsiniz:

www.lefooding.com
parisbymouth.com
alexanderlobrano.com
  • meteonur  (26.04.12 15:22:35)
tüm cevaplar çok yardımcı oldu, tekrar teşekkür ederim vakit ayırıp cevap yazanlara.

  • kalinixta agapi mou  (26.04.12 21:13:44)