Hangisinde daha cok yakit harcariz? (Ve ne kadar cok harcariz)?

Selam duyuru ahalisi,

Elimde 3 ton yuk var diyelim.

1-) 3 ton yukun hepsini tek seferde 1 kamyonla gonderiyorum
2-) 3 ton yuku 1ton-1ton-1on olacak sekilde 3 ayri kamyonla gonderiyorum.

Simdi ben hangisinde daha cok yakit harcarim. Cevap ikinci sik olsa da, tam olarak 3 kati mi yakit harcarim?

3 den az tabiki de.
Neyi sordun tam anlamayamadım?

edit:imla

edit2:ucten fazla
neyin kafasını yaşıyorsam

edit3: Diğerinde fazladan 2 kamyon götürmüş oluyorsun yok yere.
1 kamyon 3 ton yük yerine
3 kamyon 3 ton yük gitti yani 2 kamyon fazla.
Hehe
  • arden v2  (12.04.12 10:40:23 ~ 10:45:20)
genel termodinamik anlamda mı soruyorsunuzu yoksa gerçekte 1 tonluk ve 3 tonluk kamyon var elınızde hangısını kullanıyım anlamında mı ?

  • paudi  (12.04.12 10:40:52)
1.şık daha iyidir tabi :)

bir taksiye 5 kişi binip gitmek ile 5 kişi ayrı ayrı taksiye binmek gibi birşey bu:)

yük olarak da aynı olay yani.biri kamyon-1 ton yük diğeri de insan-taksi..
  • blue1809  (12.04.12 10:42:16)
Evet yük dışında tüm şartlar aynı ise tam 3 katı kadar yakıt harcarsın.

Motor, kamyon ve mesafe ile ilgili bir durum. Yük ile değil.
  • Kafkaslı  (12.04.12 10:48:06 ~ 10:48:49)
kamyonuna göre değişir bence. 3 ton yükü taşıyabilecek kamyonla 1 tonu taşıyabilecek kamyon farklıdır. tabi aynı kamyonu kullanarak sorduğunu düşünmüyorum, baya saçma oluyor çünkü tabii ki 2. şıkta daha çok yakıt harcarsın o zaman.

kullanacağın kamyona göre değişir aslında ama yine de 2. şıkta sanki büyük ölçüde daha fazla yakıt harcarsın.
  • in vino veritas  (12.04.12 10:49:54)
Simdi sormak istedigim, ikinci sikta, 3 kati mi fazla yakit harcarim yoksa 3'ten fazla mi yoksa 3'ten az mi? Fazlaysa sizce ne kadar fazla, azsa sizce ne kadar az?

  • cbe  (12.04.12 11:01:53)
2'de daha çok yakıt harcanır. 3 kattan daha az yakıt harcanır. kamyon ne kadar ağır olursa yakacağı yakıt da ona göre artar. arabaya çok kişi bindiğinde özellikle yokuşlarda gaza normalden daha fazla yüklenmek gerekiyor. e bu da daha fazla yakıt sarfiyatına neden oluyor. 2. şıktaki kamyonlar daha az yüklü olduğuna göre daha az yakıt harcayacaklardır. bu yüzden 3 kattan az yakıt harcanır.

  • lemmiwinks  (12.04.12 11:36:46)
2. şıkta tam 3 katı yakıt harcamassın tabiki. normal bir araçta 100 kilo %5 ile 8 arası ek yakıt sarfiyatıydı diye hatırlıyorum. ama tabi kamyonlarda büyğk motor oldupu için o kadar fazla etki etmez ama yine de etkisi var tabi.

ama 1. şık tabi ki daha doğru. çünkü o kamyon bir de boş geri gelecek. gelirken de yakıt harcayacak fazladan 2 kere. o yüzden 1. şıkta daha fazla yakıt harcarsın ama 2. şıkka göre kar edersin.
  • c1b2k3  (12.04.12 12:34:54)