askerlik şubesinde yapılan hata nasıl şikayet edilir?(hukuki konu)

iki sene önce tecil işlemi için muayene olduğumda gözlüklerden dolayı "askerliğe elverişlidir, komanda olamaz" raporu verilmişti. dün gece açıklanan sınav sonucunda ise yedek subay komando olarak eğirdir/ısparta'ya gitmem gerektiğini öğrendim. bugün başvurumu yaptığım şubeye gittim ve durumu anlattım. dosyama baktılar ve sistemlerindeki bilgilerin eksik girildiğini, yani sağlık raporumdaki komando olamaz ibaresini atladıklarını öğrendim.

suç tamamen işlemi yapan memurun.daha sonra kendisi de kabul etti. bugün şubedeki gördüğüm lakayıt tavırları kasderek(kaç tencere yemek yiyebileceğini anlatatırken, çiğnediği sakızı patlatan bir memur vardı)işlemleri yapan memura dava açacağımı açıkça belirttim. daha sonra baya bir tartışma yürüdü gitti. daha sonra şubenin albayı ile görüştüm kendisine durumu anlattım. istersen dilekçe ver ama en fazla bi savunması alınır başka birşey olmaz dedi. benim durumumun ise ısparta'daki komando okulunda yapılacak muayeneden sonra düzeltilmesi gerektiğini söylediler. kısacası başlarından savdılar. bahsettiğim raporun bi fotokopisini ben aldım ve ısparta'ya gittiğimde muayenede sunucam. fakat şöyle bir durum var ki bu dönem için başvuran asker sayısı çok az, ve bana öyle geliyor ki benim raporu falan hiç edip eğitime alıcaklar.

şimdi benim yasal olarak işlem başlatmak için nereye başvurmam gerekiyor? genelkurmay? asal? bu durumu resmiyete dökmek için ne yapmam gerek? perşembe günü en geç 17:00'da teslim olmam gerekiyor o yüzden avukata başvurmayı düşünüyorum fakat kime onu bile bilmiyorum. olurda hukuki konularda bilgisi olan biri varsa diye buradan soruyorum.

eğer komando olamazsan zaten ilk hafta yapılacak sağlık kontrollerinden geçemez, refüze olarak tuzla piyadeye gidersin. ama gene astek olarak yaparsın.

komando için 300 kişi seçip 200 ünü refüze ederek piyadeye yolluyorlar.
  • aboutablank  (10.04.12 17:35:47)
Sen artık seve seve teslim olacaksın ondan kaçısışın yok. Öncelikle bunu bilin. Zira 1 nisan itibariyle askersiniz bunuda aklınızdan çıkartmayın.

Şimdi gelelim fasulyenin faydası kısmına. Orada komando yazıyor diye illa komando olacaksınız gibi bir durum yok. Gidip katıldğınızda zaten tekrar tekrar muayeneler ve eğitimlerden geçirilecekseniz. Özel durumunuzu belirtirsenizde zaten sizi kafadan refüze ederler ve normal bir şekilde asteğmen olarak askerliğinizi yaparsınız.

Ayrıca şube hatalarından cidden bir sonuca varamazsınız. Size söylenen tek şey 'Yapçak bişi yok reyizzz' den ileri gitmez. Bizzat yaşadım,bizzat başıma geldi ve askerliğimide şube de yapmış biriolarka söylüyorum. Unutmayın askeriyenin başladığı yerde mantık biter...
  • skywalkeremre  (10.04.12 17:44:41)
gözlük yazdır kendine.
Raporlayabileceğin rahatsızlıklarınla ilgili belgeleri yanında olsun.

  • wanksta  (10.04.12 18:11:52)
gir şubeden içeri, vur tekmeyi yüzbaşının kapısına..

  • blackmail  (10.04.12 18:22:29)
refüze olursun zaten gozden. bosuna dava ile falan ugrasma.

  • sage  (10.04.12 18:34:05)