Kizlar neden genelde sakar olur, motor sinirlerini kullanamazlar?

www.youtube.com

Bu videodakilerin hepsi hatunlardan olustugu icin biraz yanli durabilir ama var boyle bir sey sankim. Yani hangi kiz bisiklet surerken dusmemistir, gazla pedali karistirmamistir, saskoloz bir sekilde kafasini bir yere vurmamistir? Varsa bile erkeklere gore misliyle daha azdir bu durum.

Kisaca, neden kizlar motor sinirlerini iyi kullanamiyorlar? Yani elini kolunu sallayinca umduklari hareketin, sihirli bir sekilde kendiliginden gerceklesecegini mi zannediyorlar?

Nedir?

araç kullanma konusunda katılmıyorum. tamamen eğitimle ilgili bir durum çünkü. erkekler araç kullanmaya 12-13 yaşında -kaçak da olsa- başlıyorken, kadınlar aynı şansı en erken 18 yaşında elde ediyor. tahmin edersiniz ki 12-13 yaşında bir çocuğun öğrenme yetisi ile 18'inden büyük birinin tamamen yabancı olduğu bir cihazı öğrenmesi karşılaştırılamaz bile.

not: kim bisiklet sürerken düşmemiştir? erkekler düşmüyor mu?
  • pokerface  (05.04.12 13:41:30)
pokerface+1. Erkek çocuğuna tamir seti, kız çocuğuna barbi bebek evi alırsan erkek çocuğun motor becerileri daha iyi gelişir, kız çocuğunun da çöpçatanlık (ken'le barbi'nin aşkı) ve temizlik yetisi.

  • bitter cikolata  (05.04.12 14:06:33)
Nerede hatırlamıyorum ama, kadınların refleksleinin erkeklere göre daha zayıf olduğuna dair birşeyler okumuştum-duymuştum..
Ama kaynağı dahi hatırlamıyorum ne kadar güvenilirdir bilemiyorum..
Ayrıca, erkeklerin 12-13 yaşında araba kullanmaya başlaması da çok enderdir aslında.. Ben 21 yaşımda ilk defa direksiyona geçtim.. Nişanlım şu an 22 yaşında, araba kullanmaa başlasa, allah korusun çok kötü şeyler olabilir diye korkuyoruz..(Annesi ve ben özellikle)
  • quaker  (05.04.12 14:07:31)
çok yanlış bir genelleme yapmışsın.
20 yaşındayım, gayet rahat araba kullanabiliyorum, vitesli. annem öğretti, kendi de güzel kullanır. anneannem de şaıracaksın ama hala güzel kullanıyor. (almanyada öğrenmiş.)
küçükken biisiklete, patene bindim. patenden hiç düşmedim, bisikletten 1 kere yokuş aşağı inerken düştüm. annem de paten ve bisikletin yanısıra 5 kere uçaktan paraşütle atlamış, hala sağlam. fakat aynı kursta bacağını kıran kişi erkek.

buna rağmen erkek kuzenim dik kaykayın üzerine kaykay bacakarasıa gelecek şekilde düştü.

ikimizin arasında 3 gün var. ben 6. ayda kendi başıma oturabiliyor, 1 yaşında yürüyebiliyor, 1bucuk yaşında çöpten adam çizebiliyorken; o oturmaya 8. ay gibi başlayıp 1 bucuk yaşlarında yürümeye başlamış.

sinir gelişimi, kişinin ne kadar sakar olacağı, reflekslerinin nasıl olacağı kız ya da erkek olmasıyla değil genetik ve çevre etkenlerine (beslenme vs) bağlı.

bitter cikolatanın dediğinde de doğruluk payı olabiblir. ben 3 yaşında tornavidayla bisikletimin sepetini söküp yerine takarmışım. bebeklerle de pek oynamadım. lego kineks oynadım:)
  • goldentitan  (05.04.12 14:47:44)
@golden
cop adama kadar iyi gitmissin. orda salladigin belli olmus. 1.5 yasindaki bi cocugun ne zihinsel gelisimi ne de ince kas gelisimi o duzeye gelebilir. "5 yasimda sakallarim cikti" desen inanirim ama bu dedigin gelisimsel olarak imkansiz. buari hatirlaman zaten apayri bi olay da... buyuk ihtimalle ailenden ogrenmissindir. onlar da yanlis hatirliyodur.

3 yasinda tornavidayi tutabilecek gucun olabilir. eger cok erken gelismissen tornavidayi cevirebilecek ince kas yapisina da ulasmis olabilirsin (ki imkansiz) ama hem tutup hem tornavidayi guclu bir sekilde sikarak cevirme yetisini kazandigini soyleyen ailen bunu tekrar bi dusunsun :)

buna psikolojide "kisinin kendini efsanelestirmesi" denir ve ergenlik yillarinda tum genclerde gorunur. 20 civari yaslardasin suan buyuk ihtimalle. gececektir zamanla ;) ama cokmfszla ankatma boyle seyleri sagda solda.
  • alikavazinmahmut  (05.04.12 15:01:03)
galiba yorum yapanlar videoyu izlemedi, arkadaslar metinde verdigim orneklere takilip kalmayin. bir de videodaki olaylara bakarsaniz, yaptigim genelleme ile neyi kastettigimi anlayacaksiniz. tesekkurler.

  • gadanallah  (05.04.12 15:09:30)
@alikavazinmahmut, tabii ki hatırlamıyorum, annem anlattı, ama sallamadığını biliyorum, aynı şeyi anlatan kişiler de var. ayrıca 1 yaşında çatalla yemek yerken videolarım var. tarihli. aynı şekilde sepeti sökerken de videom var. (vidanın sıkı olduğunu söylemdim zaten. gevşektir baya.)

  • goldentitan  (05.04.12 15:14:19)
salak salak yetiştiren ana babaları yüzündendir efendim.
aman sen yapma, dur sen yapamazsın, sen kızsın gücün yetmez, dur dokunma... diye diye kızlar da salak gibi büyür. büyüyünce de toplum içinde zaten çok fazla dikkat çekerler. gerek zayıf bünyeleri (esen yelden acillik olan kızlar), zayıf psikolojileri (hemen sinir krizi geçiren hemen ağla krizine giren kızlar), beceriksizlikle sevimli olduklarını düşünmeleri .... daha uzar gider ve bu halleri ile tahammül sınırlarını zorlarlar. hele de ben gibi bi tahammülsüze denk gelirlerse bi sövmediğim kalır.

evet katılıyorum birçok hemcinsim eblek gibi hareket eder. evet erkeklerde de vardır bu durum ama kızlarda olan katbe kat fazladır.

ama tabiki de bütün genellemeler yanlıştır.
  • cecilia  (05.04.12 15:17:49 ~ 18:49:33)
tek başlarına sakarlıkları azdır. ancak toplum içinde çoğalır bence. sebebi de her türlü işi yaparken aynı zamanda oram buram açılmasın, frikik vermeyeyim, saçım bozulmasın, hatta türbanlı bile olsa saçım başım görünmesin, makyajım bozulmasın, dişimde bir şey mi var, gözümde çapak mı var, üstümdeki yakıştı mı, ay herkes bana bakıyor, kimse bana bakmıyor çirkin miyim, ay şu ay bu diye düşünmekten dikkatlerini sağına soluna pek veremiyorlar diye düşünüyorum. hani erkek gibi kızlar vardır. kimseyi sallamazlar rahattırlar. işte onların pek sakarlığını pek göremiyorum ben . tamamen kişisel tahminimdir, izin alınmadan yayınlanamaz.
not bir de tik at cevaplara....

  • ground  (05.04.12 15:44:57)
erkekler neredeyse bebeklikten beri sokakta spor, yarışma, koşuşturma, video oyunlarıyla falan ilgilendikleri, ergenlikte ders çalışırken tv izleme gibi faaliyetler gösterdikleri için göz-el-ayak koordinasyonları ve birkaç işi bir arada yürütme yetenekleri haliyle gelişiyor, kızlar genelde voleybol-onu da 3 kişi aralarında paslaşma olarak-dan ileri gitmediği, büyük çoğunluğu düzenli, her şeyi sırasıyla yapan, sakin ortamda ders çalışan insanlar olduğu için aynı şey söz konusu olmuyor. iyi araba kullanan bayanlar genelde çocukken erkeklerle takılmış, erkek fatmalık yapmış veya çocukluktan beri sporla uğraşanlar oluyor. istisnalar yok değil tabi ki.

  • r_u_h  (05.04.12 22:11:04)