Konsantrasyon sağlayamıyorum

Valla deliricem.

Acayip ders çalışmam lazım, ama bir türlü kafamı toparlayamıyorum. Kendimi bilgisayardan, müzikten, tvden izole ediyor kapatıyorum bir odaya, sadece kalem kağıt kitap var, bu sefer de aklım durmuyor, yarın kredi kartı var, ona para ayarlamak gerek, us open var bugün federer'in maçı var, fenerin maçı noldu acaba, içerde de fotoğraf makinam var ne güzel yatıyo kuzu kuzu, biraz onla mı oynasam, kız arkadaşımı özledim, ekşide açtığım duyuruya cevap geldi mi acaba, vs, vs, vs, bir türlü kafamı sadece çalışacağım şeye veremiyorum. Sayısal bişeyler de değil, bildiğin müfredat, sözel, yeri geliyor ezberlemem gerekiyor, yeri geliyor anlamam gerekiyor, ama yok arkadaş.

Kafamı boşaltmam ve sadece derse konsantre olmam lazım yani ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Uzun zamandır ders çalışmamış/çalışmıyor olmanın da buna etkisi var tahminimce ama acil etkili tavsiyeye ihtiyacım var. Kafamı boşaltabilsem bir, kendimi vericem eminim. Çünkü canım başka bişey yapmak istemiyor, ama başına oturduğumda da verim alamıyorum.

Derdime bir çare.

tek ders sınavı diyeyim :)

  • karapolisnas  (31.08.08 13:36:30)
Bunun tek yolu bilgisayari sokup 1 haftaligina evin en uzak odasinin en uc noktasina kaldirman olacak. Uzerini de gazeteyle filan ort hatta, ben oyle yapmistim. Bilgisayar sokukken tekrar kurmaya usendigin icin "e bari ders calisayim" diyorsun. Fotograf makinesinin de pillerini bosaltip bir arkadasina ver ya da onu da bilgisayarla beraber kaldir. Televizyonun anten kablosunu sokup erisemeyecegin bir sekilde yere birak.

Bunlar benim ekstrem yontemlerim. Basarili oldum mu, oldum.

Yoksa aklin hep eksi sozluk'teki duyuruda, x forumundaki tartismada, y ortamindaki gelismelerde oluyor. Kokten cozum icin bilgisayari kaldirmak lazim.

Edit: Simdi okudum da, bir haftalik calisma icin cok abartili bir oneri olmus bu. Bir yila yaydigim bir seyi bir hafta icin onerdigim icin kendime guldum.
  • vita vinum est  (31.08.08 13:37:34 ~ 13:44:32)
zaten kendimi soyutlasam da maddesel şeylerden, kafamın içi düşüncelerle taşıp doluyor, kafamı rahatlatıp boşaltabilmem lazım o problem yaratıyor.

yani olay şey değil, "federer'in maçı var onu izlesem" değil, "federer'in maçı var lan nolcak acaba" sorusu. yoksa kalkıp federer'in maçını izlemem şu haldeyken, vicdanım elvermiyor.
  • karapolisnas  (31.08.08 13:56:46)
böyle bir durumda arkadaşlarla çalışmak faydalı olabiliyor.

  • chavezding  (31.08.08 13:59:36)
doktora git. psikiyatriste yani.

ben gittim mesela. bana adhd teşhisi kondu. concerta yazdı ilaç olarak da.

hala götüm yemedi tedaviye başlamaya. bu her şeyle aynı anda ilgilenmeye çalışan halimi çok özlerim diye korkuyorum çünkü.
  • loststone  (31.08.08 15:43:27)
madem dana gibi zihinsel performans gerektiren bir iş değil, azıcık iç.
iyi ayarlayabilirsen kafan güzelce durulur.

  • lhun  (31.08.08 17:26:29)
Tek ders sınavından kalan bizde bol bol oldu. İçmeyin de.

Kısa ve sık bölümler halinde çalışmayı, hedefe ulaşmadan ara vermemeyi deneyin. Aralarda müzik dinlemek, tv izlemek, sözlük okumak gibi etkinlikleri ihmal etmeyin, ama süreyi geçirmeyin. Dışarıya çıkmak da önemli, hiç olmazsa yarım saatlik bir yürüyüş lazım.

Bu ders seanslarını planlayarak ilerleyin. Bugün şu not, yarın bu not, ertesi gün sorular, son gün de bir tekrar gibi. Planlarda biraz esnek davranın ki kaytarmaları tolere edebilin.

Çok zorlu bir tek ders sınavı atlattım da :) Başarılar...
  • fadetoreality  (31.08.08 23:09:45)