at 11 sigorta belgesi

merhaba

almanya ile yapılan anlaşma kapsamında alabileceğimiz bu sigorta belgesini sadece ssklılar mı alabiliyor? ben babamdan dolayı emekli sandığından sigortalı görünüyorum, alamayacak mıyım bu belgeyi? bu nanelerin hepsi sgk olmadı mı zaten? sorular sorular...

bu anlaşma zamanında sadece ssk'lılar için yapılmış, ben annemden ssk'lıyım, direkt gidip aldım.
ama şimdi dediğiniz gibi tüm kurumlar birleşti ve artık aynı haklara sahipler, zaten gidilen merkez de ssk merkezi değil sgk merkezi, dolayısıyla sizin de yararlanabiliyor olmanız gerek. bulunduğunuz ilik sgk merkezini arayıp ya da en iyisi gidip görüşün derim.

  • mocha  (27.03.12 17:01:45)
ne yazık ki bu belgeyi alamadım. çeneme kuvvet halletmeyi planlıyorum sigorta eksperine karşı kayıtta.

sgk şu an teoride birleşse de aslında pratikte hala birleşmemişmiş, anlaşmalar ıvır zıvır! hastaneye gittiğimde de belirtmek zorunda kalıyorum emekli sandığı diye. ama tabii burası türkiye; ben alamadım bir başkası yarın gidip alabilir, denemekte fayda görüyorum.
  • nobetciokur  (31.03.12 23:04:55)
berlinde okumaktayım, üniversitede kayıt yenilemek için her dönem zorunlu olarak sigorta isterler. ayda 40-60 euro gibi özel sigortaya para veren arkadaşlarım var. Ancak bunun yanı sıra ben ve benim gibi at11 alarak bu işi halleden arkadaşlarımda var, tahmin edersin ki öğrenci bütçesi için ciddi bir miktar farkediyor. tabi öğrenci değil , çalışan olarak nasıl alınıyor bilmiyorum. öğrenci olma ihtimaline karşı anlatayım. önce ebeveynlerinden birinin ssklı olması lazım, bağkurlu olunca olmuyor diye biliyorum.

at11 almak için bağlı bulunduğun en yakın sgkya gidiyorsun yabancılar dairesine at11 almak istediğini söylüyorsun, muhtemelen ilkönce aşağıda karneni açman gerektiğini söylerler, bunun içinde öğrenci belgeni( imm.besch.) ve okuduğun okulun yök katalogunda tanındığına dair mail isteyebiliyorlar. benden 3 sefer istemediler son sefer istediler bu maili, hiçbir damga resmi birşey yok üzerinde, mail çıktısı alıyorsun. yani dediğin gibi keyfe keder yürüyor biraz. bir arkadaş ilk sefer alamamıştı, ikincide aldı. tabi aldığın at11in süresi de veren şubeye bakar. bende genelde öğrenci belgemin üzerinde yazan süreye göre dönemlik veriyorlar, her dönem yeniden almam gerekiyor türkiyeden. ebeveynler hallediyorlar sağolsunlar burada da scanlenmiş halini gösteriyorum sonra.
  • cismek  (10.04.12 16:03:39)