ingilizceye alismak

ingilizce bildigini sanarak gittigi (ingilizce konusulan) ulkede ingilizceye ne kadar zamanda alisir insan?

insan mecbur kalınca - eğer biliyorsa - bir haftada şakır şakır konuşur hale gelir yabancı bir dili.

  • actionary  (29.08.08 02:35:00)
kendisine bagli eger ilk yabanci bir ulkeye gidisiyse ulan acaba ne diyo lan bunlar durumlari olabilir tabi ingilizce bilse de bilmese de. ama tavsiyem baslayip tek kelime de olsa tarzan gibi atlayip ziplayip konusmaktir ki insan aciliyor. sonrasi da gelir zaten. e bu da dedigim gibi kisisine gore degisecegi icin 1 ay da olur 3 ay da

  • bitterlemon  (29.08.08 05:34:46)
genelleyerek konusuyorum:
bizde teori super, pratik sifir oldugu icin genellikle gunluk yasamda kullanilan esya isimlerini unutuyoruz, deyimleri bilmiyoruz, vs. dolayisiyla ilk gunlerde insan "catal-bicak yok mu?" diye soracakken "do you have silverware?" diyemiyor. "eaa, spoon? fork?" diyor. bir baska husus da baslarda birinin sana ne soruyor olabilecegini kestirememek. ilk fast food restorani siparisinde "forhereortogo?" sana bir sey ifade etmezken, bu sorunun gelecegini ogrendikten sonra otomatige bagliyorsun zaten. benim tavsiyem, 1. cekingen olma, kafasini gozunu yararak da olsa konus 2. karsi tarafin soyledigini anlamadiginda 3-5 kere tekrarlattirmaktan cekinme. sonunda yine anlamiyorsan anlamadigini belirt. her seye gulumseyerek kafa sallama. 3. insanlari dinle. adini bilmedigin seylere ne diyorlar, standart sorulara nasil cevap veriyorlar, kaydet kafanda. sonra da taklit et, ogrendigin deyimleri kullan. 4. iki haftaya kalmaz acilirsin:) kolay gelsin...

  • layouter  (29.08.08 08:16:48 ~ 08:17:51)
Ne kadar ingilizce bildiğinize ve alışmaktan ne kastettiğinize bağlı tabii ki.

  • 386 dx  (29.08.08 14:02:09)
ingilizceyi en azindan upper intermediate bildigimi varsayalim. evet bu seviye lisede ingilizce hazirlik gormus ve yetenekli birinin, her seyin ingilizce oldugu interneti kullanarak kolayca gelebilecegi bir seviye ulkemizde. haber sitelerini okuyor ve anliyoruz, oyunlari oynayabiliyoruz, oyle ki kimi zaman altyazisiz film-dizi bile izleyebiliyoruz. mamafih konusmaya gelince sacmaliyoruz.
ne zaman yurtdisina gitsem ilk 3 gun -hele ilk gun ultra duzeyde- sacmaliyorum. urettigim kelimeler ve kurdugum cumleler akla hayale sigabilecek turden degil. fakat en gec 1 hafta sonra fluent kivama geliyorum.

o degil de fluent olmak icin ille de zamana ihtiyac var. Toefl a gircegim zaman yine sacmalayip sicip sivamaktan korkuyorum.

eger bir kisi gunluk konusmalari yapabilecek seviyede ise, is sadece pratige bakiyor. orda sagdan soldan kaptigin cumleler, kelimelerde bir zaman sonra aklinda yer ediyor ve ilerliyorsun. her sey zaman yani..
  • no christ requiress  (29.08.08 14:57:22 ~ 14:59:05)