Telif

İnternette yapılan illüstrasyon çalışmalarını, t-shirt'te kullanmak ne kadar sakıncalıdır ? 2 photo, behance, deviantart vb. sitelerde yapılan çalışmaları kullanmak.(ticari amaç gütmeden)çalışma sahibinden izin alınmalı mıdır?

Evet ve kesinlikle evet. Izin verecegine eminseniz bile elinizde yarin bir gun "yok canim oyle bir sey" denilmesi durumunda zorda kalmamaniz icin yazili izniniz olmasi sizin icin iyi olacaktir.

  • orqan  (13.03.12 23:48:14)
Geçenlerde böyle bir duyuru vardı. Bir yayınevi birisinin çalışmasını izinsiz bir şekilde kullanmış. Hatta fiyatta anlaşamamışlar ona rağmen kullanmışlar. Tazminat davası açılmıştı. Örnek teşkil etmesi açısından önemli bence ve tabiki izinsiz bir çalışma kullanılamaz.

  • reyals  (13.03.12 23:49:11)
alınması gerekiyor, ama bireysel kendine, sevgiline vs. bastıracak ve satışını yapmayacaksan sorun olacağını sanmıyorum.

  • slavez  (13.03.12 23:49:25)
ticari amaç güdülmüyorsa izin almana gerek yok. ama ne zaman ki iş maddiyata döner ya da hayrına bile olsa çoğaltıp, dağıtırsın işte o noktada sıkıntı olur. dikkatli olmakta yarar var.

  • bilmemkacincinick  (14.03.12 00:18:37)
Ticari amacınız yoksa bile en azından bir haber verin. Bir eseri bir yerlerde kullanmak isteyecek kadar değerli bulduysanız onu ortaya koyan kişiden bunu esirgemeyin.

  • valthoron  (14.03.12 00:34:33)
nolcak lan sokakta tşörtüne mi saldıracak tasarımcı?
yada yazılı izin kağıdını cüzdanında mı taşıyacak?
duyurucu ticari amaç yok diyor
Basın, ben görseydim memnun olurdum.
  • arden v2  (14.03.12 03:02:14)
Tut ki bastırdın t-shirt'e, hak sahibi gördü seni darlamaya kalktı; pazardan aldım dersin o saniye biter muhabbet.

  • skatheist  (14.03.12 03:04:39)