Yunus (motorlu polis) ne ayak bunlar?

Selam,

Bu polisler kafalarına göre birilerini çevirip donuna kadar arıyorlar. daha dün şahit oldum yoldan iki kişiyi çevirip adamlara çoraplarını bile çıkarttırdılar. öğlen vakti, bir sürü kişinin önünde. bu hakka sahip midir ki bunlar istedikleri gibi hareket ediyorlar?

bunun net bi cevabı yok. sizin de onlara kimlik sorma hakkınız var teknik olarak ama sorduktan sonrası, öncesinden daha sert oluyor. yasalar hakları yok dese de var dese de her türlü var yani. onların insiyatifinde çünkü.

  • raycharles  (05.03.12 21:49:10)
ortada şüphe varsa evet. polisin görevi sadece suçluyu yakalamak değil, aynı zamanda suçu önlemektir. üst aramaya karşı olanların şunuda düşünmesi lazım; o üst aramalar sayesinde belkide kaç kişinin hayatı kurtuldu şimdiye kadar? kimin bombacı, kimin torbacı olduğunu bilemeyiz çünkü. bıraksınlarda adamlar işlerini yapsınlar. polis arama yaptı diye sinirleniyor millet, lan 10 metre ilerde herif bombayı patlatsa daha mı iyi olacak? illa bomba olmasıda gerekmez, belki lise önünde gençleri zehirleyecek bi torbacıdır, belki bomba yapımı için malzeme taşıyan birisidir vs. ayrıca sen temizsen başına bi şey gelmez zaten, kimlik sorarlar geçip gidersin işine. yoksa o adamlarda milletin çorabını, ayakkabısı aramaya çok meraklı değiller zaten.

  • blackmail  (05.03.12 21:54:39)
isterseniz aratmayabilirsiniz.
arama iznini görmeyi isteme hakkınız var.
hakim kararı olmadan arayamazlar.
eğer kararın yetişememe gibi bir ihtimali bulunuyorsa arama yapılır ve 24 saat içerisinde yapılan arama hakim onayına sunulur.hakim onaylar ise arama hukuki olur. diye bir kanun vardı ama sanırım değiştirildi.
artık önleme araması adında bir madde çıkarıldı ve şüpheli(!) durumlarda polisin arama izni vardır manasına gelen bir madde bu.
kısmen doğru fakat kısmen de yanlış.
ne kadar şüphesiz de olsanız sizi ararlar ve şüpheli gördüm kılıfına uydururlar.
ya da şüpheli görürler ve ararlar ve şüphelerinde haklı çıkarlar.

nasıl bir düzenleme getirilebilir ben de merak etmekteyim.
  • eeb  (05.03.12 21:59:35)
zaten millet olarak birimiz başka diğerimiz başka dilden konuşuyoruz.
konyaaltında şehit olan poliste insanlar dediki "polisin bunu vurma yetki yok mu kardeşim neden bu kadar yaklaştı" şimdi bu adamı vursalar bu seferde diyecekler ki insan hakları bilmemneleri "insan öldürmek bu kadar kolay mı neden yanına gidip ikna etmedi" tarzı suçlamalar.
yani demem o ki bu olayda polis arasa neden aradı deriz aramasa bi yerde bomba patlatsa "bak polisin yanından elini kolunu sallayarak geçiyor" deriz... yani böyle garip bir ülkeyiz..
  • komutanlogar  (05.03.12 22:06:21)
İyi yapıyorlar.Helal olsun. AKP nin "light polislerine" ders olsun.

  • lebanon  (05.03.12 22:16:20)
yahu hiç mantıklı mı. canlı bomba dediğin şeyi ülkenin her yerinde sokaklarda insanları arıyarak mı bulunucak. hiç mantıklı mı? istihbarat diye bir şey var. kim sokakta birini arıyarak canlı bomba bulmuş. bulmuşta nasıl bir olasılık bu? polis kafasına göre kıl kaptığı kişiyi şüpheli diyip herşeyi yapabiliyor. bu da hiç mantıklı değil.

  • naylonlee  (05.03.12 23:00:11)