MacBook Air'de Windows 7 Kullanmak?

Dostlar,

"MacBook Air'e windows 7 yükleyerek rahatlıkla kullanabiliyorsunuz" dedi apple store'daki eleman ama emin olamadım:

Sözlükten baktım bazı programlar varmış bu iş için (parallels desktop vs.) ama anneye anlatır gibi anlatın aşağıdaki sorularımı cevaplarken lütfen:

1 - Format atmayı dahil bilmem PC'ye, hayatımda hiç apple laptop/pc kullanmadım. Diyelim MacBook aldım ve zaten kendileri (muhtemelen ücret karşılığı) windows 7'de kuracaklar ve bana verecekler. Bu işlemden sonra benim geek/fanboy olmama gerekli mi MacBook'ta windows kullanabilmek için? Korkuyorum!

2 - İki ofis çalışanının birine windows kurulu normal laptop ve diğerine MacBook üzerinde kurulu windows verseniz bu şahıslar bir hafta çalışsalar bunlarda, arasında bir fark görürler mi? Kullanım, Stabilite, Performans vs?

3 - MacBook almak istememin nedeni malum: hafif, pil ömrü, tasarımı, sağlamlığı vs. Bu özelliklere (aşağı yukarı) sahip zaten windows kurulu laptoplar var evet: aklımda samsung 9 serisi veya asus zenbook var AMA samsung çok pahalı, o paraya MacBook alırsın dediğinizi duyar gibiyim + samsung'un müthiş tasarımı aklımı alırken o ekranın sağa sola eğilip bükülmesi endişe verici, çat diye çatlarsa/kırılırsa işten kalırım. Asus Zenbook tasarım, performans, hafiflik, pil ömrü vs konularında iyi (incelemelerin yalancısıyım) ama orda burda (forum donanım haber, cnet, youtube vs) bazı cihazlarda bios sorunu olduğu ve güncellemeyle giderilemediği ve en önemlisi aslında klave sorunu olduğu (harf atlama, çok sert vs ve çok önemli olmasa da aydınlatmalı olmaması) bilgileri var. Bu iki sorun olmasın doğrudan gidip asus alırım zira fiyatı çok iyi. Haklımıyım bu nedenlerle apple'a yönelmekte, sizin görüşünüz?

4 - Windows MUTLAKA lazım bana çünkü işim için daima kullandığım Trados (CAT Tool) windows'ta çalışıyor yalnızca, adamların Mac sürümü çıkarması beklenmiyor ve bu programdan başka Cat Tool kullanamam. Bilgisayarı %70 oranında word,pdf,ppt ve excel dosyaları üzerinde Trados ile çeviri için kullanıyorum ve geri kalanında HD film izlerimi oyun pek oynamam, internet kullanırım vs. Devamlı gezen biriyim (yurt içi/dışı) o yüzden bana hafif ve dayanıklı bir laptop lazım, pil ömrü de önemli. MacBook'a kurulu windows'un tamamen AMA tamamen normal windows gibi çalışıyor olması lazımki işimi aksatmayacağından korkmadan MacBook alıp windows kurabileyim. MacBook'ta windows kullananlar, bu risk alınır mı?

Uzun ve karmaşık oldu kusura bakmayın, derdimi anlatabildim sanırım. Önerilerinizi bekliyorum.

Not: Acer, Dell veya Toshiba ultrabook'larını hiç düşünmüyorum geçelim.

Teşekkürler.

  • buzzlightyear  (02.03.12 15:51:59)
1- eger windowsu yukleyip vereceklerse sizin bir seyden korkmaniza gerek yok. actiginizda windows veya mac os hangisini istiyorsaniz onu sececeksiniz, o acilacak. bu kadar basit.

2- zannetmiyorum. windows her yerde windows.

3- tamamen kisisel tercihe bagli. param varsa sahsen apple'a yonelirim.

ekstra: cat tool falan demissiniz. air'in ufacik ekrani size yetecek mi bence bir daha dusunun. pro secenegine de gozatin.
  • archvile  (02.03.12 16:07:20)
iki secenek var windows kullanmak icin macbooklarda;

-bootcamp ile mac os'tan bagimsiz windows kurmak
-parallels, virtual box gibi programlarla mac os'un icinde windows kurmak.

ikinci secenek macbookun performansi kotuyse biraz kastirabilir. ikisinin kurulumu da baya basittir.
  • nawres  (02.03.12 16:21:11)
macbook air e bootcamp ile windows kurdum gayet güzel çalışıyordu. eğer yeni versiyon air ise 7 yi de çalıştırır. virtual falan stabil değil biraz ısınınca kasıyor kesinlikle bootcamp. kendi içinde bootcamp programı var zaten normal düz bir pc ye windows kurmanın aynısı. daha sonra ise bilgisayar açılırken option a basılı tutacaksın kurduktan sonra seçim ekranı gelecek işletim sistemini seçeceksin.

  • madworld  (02.03.12 16:33:46)
pil ömrü yarıdan aza iniyor yalnız, 2.5 saati falan anca görüyorsun windows'tayken, artı alet biraz daha fazla ısınıyor, falan filan. ama çalışıyor yani.

  • roket adam  (02.03.12 23:37:27)