Evrim Teorisi ve Din Hakkında

Din ve evrim teorisi hangi noktada zıtlaşmakta? İnsan maymundan geldiyse maymunlar neden hala var demek çok saçma değil mi? İnsan da zaten maymun familyasından bir hayvan değil mi? Şempanze, goril, babun vs. gibi zeki bir maymun türü insan. evrim de zaten başlangıçtan beri var olan bu insan türünün zamanla çevre şartlarıyla uyum sağladığını savunmuyor mu? ee o hayvanat bahçesindeki maymundan gelmemişiz işte zaten insan hep varmış, sadece gelişmiş, değişmiş. Din insanın topraktan yaratıldığını öne sürüyorsa, başlangıçta bu ilk insan türü de topraktan yaratılmış olamaz mı? ya da mikroorganizmalardan su canlıları, sonra kara canlıları, ve bi türü olan maymunlar vb. hani sorun ademse ilk evrimleşen modern insan adem ve havvadır denilemez mi? din neden bunu bu şekilde yorumlayamıyor?

ya da illa cennetten mi kovulsunlar? oysa cenetten kovulup tanrı onları ilk evrimleşmiş insanın bedeninde yaratamaz mıydı? kökeni de toprak zaten işte ilk mikroorganizmalar falan. niçin bu şekilde yorumlanamıyor? din o kadar dogmaysa yoruma açık değilse neden tefsir diye bir olay var? dindarlar evrimi savunanlara neden direk ateist yaftası yapıştırıyor?

modern insan nedir ki? ne zaman için tamam insan oldu artık bu denebilir? "ilk modern insan adem ve havva'ydı"yı evrimde nereye yerleştirebilirsin. sormak istediğimi soramadım belki de bilmiyorum. ayrıca kadının erkeğin kaburgasından yaratılması olayı, hayatın başangıcının evrimde dşünüldüğünden çok daha kısa süre önce başladığnın iddia edilmesi vs. bisürü şey var.

  • tepedeki psychedelic adam  (01.03.12 22:35:08)
evrime inananlara ateist damgası yapıştırılması yanlış, bunda mutabık olalım.

Ama asıl sorun din ve evrim arasında, ben evrim teorisine yanlış diyememekle birlikte, kesinlikle darwin amcanın dediği gibi olmuştur da demiyorum, hatta kesin darwin amcanın dediğinden farklı birşeyler var ortada bence. ben inançlı biri olarak söylüyorum bunu, evrimdeki tek eksik ilk hücrelerin nasıl bölündüğü gibi şeyler değil bence, daha farklı şeyler var.
  • juusto  (01.03.12 22:46:03)
benim için evrim hala "ilk"i açıklayamıyor
hadi gaz ve toz bulutuna kadar gittik diyelim o nereden geldi? sorusunu sormak gerekiyor
modern biyoloji evrimi kabul ediyor -bu zannedildiği gibi fosillerden çok genetik kodlarla takip edilen bir süreç aslında- basitten karmaşığa giden bir canlı silsilesinin olması mantığa ters de gelmiyor her dindar da dediğiniz kadar evrim karşıtı değil ayrıca evrim olmuşsa o da Allah'ın izniyle olmuştur diyen de var :D yani Allah önce mikroorganizmaları ondan sonra bütün o süreci yaratmıştır iddiası da var
  • niye ama  (01.03.12 22:58:16)
  • muslimovic  (01.03.12 23:06:06)
Bilimsel sürecin ilerlemesiyle din adamlarında hep bir korku olmuştur.Bilim kendi içerisinde ilerleyişinde din'i çürütme gibi bir görev üstlenmezken din adamları böyle bir düşünceye kapılır.Tabiki bilimsel süreç geçmişte yanlış başlayan ve üzerine inşa edilen fikirleri çürütmek zorundadır.Ör:Galileo'nun bu uğurda ömrünün kalanını ev hapsinde geçirmesi gibi.
Öte yandan bilimsel süreç ne zaman insan hayatını değiştirecek noktaya geldi 100 belki 200 yıl önce ama ne kadar hızlı ilerlediğine dikkat edin insanın ateşi bulması belkide 1000lerce yıl sürmüşken insanın ampulü ve bilgisayarı bulması arasında 100 yıl bile yok yani biz bilimsel sürecin altın çağında yaşayan insanlarız belki torunlarımız bilimsel sürecin doruk noktalarında yaşayacak ve evrim teoriside daha dallanacak gelişecek ve şüphe kalmayacak.Demem o ki youtubeda dünya düzdür diyen bi din adamı vardı geçenlerde çıkıpta bu adam doğru söylüyor diyen görmedim herkes gülüyordu.Belki 50 yıl sonra aynı şey evrim teorisi yoktur diyen bir adam içinde aynı olacak.

  • allstar  (01.03.12 23:10:07)
işler adem ve havva ile karışıyor. yani allah'ın varlığı ile çatışmıyor aslına hiçbir şekilde. ama dinlerin kutsal kitaplarında söylenen şeylerle çatışıyor.

  • mlky lvn  (01.03.12 23:12:18)
Sen neden dinde mantik ariyorsun ben onu cozemedim asil. evrim teorisi'ni bilim adamlarinin buyuk cogunlugu makul bulmakta ancak yasa haline gelmesi konusunda bilimsel metodlardan olusan sorunlar var. Ha, ama gun gelecek daha bariz kanitlar olacak belki ortada, o zaman iste insanlar tamamen inkar etmek yerine tam da senin dedigin gibi savunmaya baslayacaklar. hatta brick topín bununla alakali guzel bi entrysi vardi. Demem o ki, galileoýa "dunya tepsi gibi duzdur" dedirtmis bir olgudan bahsediyoruz, normal boyle seyler.

  • fortisvita  (01.03.12 23:21:41 ~ 02.03.12 01:20:29)
insanları kutuplaştırıyorlar ve bundan nem alıyorlar. durum bundan ibaret. bu tiplere hem evrime hem tanrıya inanıyorum dersen öyle bir demegoji yaparlar ki yokolursun. ya dindarsın ya tinerci durumu.

  • kta  (01.03.12 23:24:02)
jeolojik tutarsızlıklar var... ve kronolojik; biri milyarlardan bahsederken diğeri 10 bin yıl bile geri gitmiyor.

  • kisa bisey olsun istemistim  (01.03.12 23:43:51 ~ 07.04.12 19:38:17)
yukarıdakilere ek olarak, din insanlarının yöntemi şudur; bilimden korktukları için bilimsel teoriye bok atarlar, teori kanıtlanıp yasa olduğunda da "bak kutsal kitaplarda yazıyor bunlar" diye kanıtlamaya çalışırlar. evrim teorisi de gelecekte senin dediğin gibi ilk başta topraktan mikroorganizma falan filan insan oldu diye yorumlanabilir din adamlarınca.

  • r_u_h  (02.03.12 02:38:56)
birkaç düzeltme yapıp siktir olup gidicem.

1)senden alıntı yapıyorum: "evrim de zaten başlangıçtan beri var olan bu insan türünün zamanla çevre şartlarıyla uyum sağladığını savunmuyor mu?"
cevap: hayır. modern insanla sonuçlanan evrim ürecinin tarihsel geçmişi aşağı yukarı 1.3 milyon yıl. günümüz insanının tarihsel geçmişi ise aşağı yukarı 200 bin yıl.

2)@niye ama: evrim teorisi canlılığın oluşumu ve bundan sonraki süreci inceler. evrenin oluşumu modern fiziğin araştırma konusudur.

3)evrim teorisi canlılığın oluşumunu tamamen fizik yasalarına dayandırarak açıklar. sen istersen gene "canlılığın oluşmasını sağlayan bu koşulları allah oluşturdu" diyebilirsin. bu düşünce yapısı seni evrimi ve biyolojiyi değil modern fiziği reddeden birisi yapar.

4)belki milyon kez söylendi ama evrim teorisinin neden teori olduğu hala doğru düzgün kavranamıyor. evrim teorisi evrimin varlığını yokluğunu sorgulayan değil 'nasıl'ını araştıran bir olgudur. yani basitçe, evrim teorisi "evrim süreci şu şekilde ilerledi" der. daha basitçe, evrim teorisi, evrimin teorisidir. komik oldu lan.
  • cro.magnon  (02.03.12 03:30:30 ~ 03:34:04)