türkce kahramanlarina siz de gicik oluyor musunuz?

simdi soru soruyosunuz adam "de ayri yazilir","napilir degil ne yapilir o" efendim böyle abidik gubidik cevaplar veriyo.

ben kil oluyorum bu duruma ne yalan söyliyim.yani simdi yapilcak yer var yer o da farkli elbette,bazisi laf sokulmasini gerektirecek iticilikte sorular sorabiliyor onlar ayri ama.

yani siz normal soru sorunca sacma bir sekilde "de ayri yazilir"ci tiplere gicik oluyormusunuz?

anadilini doğru dürüst konuşamayan adamlara uyuz oluyorum ben.

  • sarper361  (28.02.12 00:33:41)
@gaborit

dili arac olmaktan cikarip amac yapmaya calismak gibi geliyor bana.
  • serabetan  (28.02.12 00:35:29)
kullandığı dile özen gösterilmemesinden rahatsız oluyorum ben.

bunun yanında soruya cevap vermeden "hop kardeşim git biraz dilbigisi çalış" denmesini de pek hoş bulmuyorum doğrusu. ama soruya cevap verdiysem yanlışı düzeltme hakkını kendimde buluyorum.

biraz dikkat etmek gerekiyor yazarken.
  • dahinnotha  (28.02.12 00:37:29)
dahinnotha nin dedigine kismen katiliyorum,ama yanlisi düzeltmek kisminda kisi cok gicik tavirlar sergilemiyorsa ya da cok major bir sacmalik yoksa cok uyarmayi dogru bulmuyorum ben.

  • serabetan  (28.02.12 00:39:31)
bazıları gerçekten çok kötü bir dil kullanıyor.yazdığı şey anlaşılmıyor.sitem olarak bazıları yazıyor düzelt kardeşim okurken zor anladık vs. diye.bunlara laf yok tamam.fakat bazı grup sırf inadına yazıyor şunu yanlış yazdın vs diye.sadece maksatları muhalefet.o insanlar evet gıcık.ama dediğim gibi bazısı hak ediyor onun durumuda farklı.

  • michael jackson  (28.02.12 00:40:28)
@serabetan, konuşurken bir nebze olsun göz yumarım, sonuçta kimse koşacağım demez, tamam eyvallah. ama bunu yazıya dökerken düzgün dökmeliyiz. sonra önemli bir yere mail atarken, aman efendim yalnız diye mi yazılıyor yoksa yanlız diye mi yazılıyor diye düşünürüz hepimiz. hayır şöyle bir şey var bir kere, niye doğrusunu yazmayalım veya öğrenmeyelim ? ya arkadaş ingilizce öğrenmek için götünü yırtıyorsun ama, ilk önce öğrenmeye çalışsana türkçeyi. ben dilimi seviyorum kardeşim, bozulmamalı bu dil, 12 sene boşuna dil ve anlatım dersi anlatmadılar bize.

  • gaborit  (28.02.12 00:42:49)
@serabetan son bir şey daha. başlığının son kelimesiyle yazının son kelimesini karşılaştır. sen doğruyu bildiğin halde yanlış yazıyorsun, yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim.

  • gaborit  (28.02.12 00:45:59)
Özellikle dili kullanmada özenli davranan insanlar bu konuda çok hassas olabilirler. Keza ben de kendimi o tür birisi olarak nitelendirebilirim. İnsanların da bu konuda dikkatli davranmasını istiyorum haliyle ama bu tür bir düzeltme yaptığınızda insanların yüzündeki ifade de can sıkıcı oluyor. Bir süre sonra adınız "eke" oluyor. İnsanımız hatalarını duymaya alışkın/hazır değil sanırım.

  • hubris  (28.02.12 00:47:32)
@gaborit

bahsettigim bu iste.gerek yok buna.
  • serabetan  (28.02.12 00:51:20)
aynen en uyuz olduğum şeylerden biri. ingilizceye almancaya ona buna bakalım hepsi internette kısaltma vs kullanıyor, kelimeleri değiştiriyorlar yeni terimler türüyor. internet dili diye birşey var zaten, kasıntılığa ne gerek var, dilekçe yazmıyoruz şurda.

  • kollaps  (28.02.12 00:55:16)
ben sadece ayrı yazılması gereken bariz şeylerin bitişik yazılmasından birazcık rahatsızlık duyuyorum. bunun dışında kendim de -yo ile falan biten cümleler kullanırım gayet.

  • murqx  (28.02.12 00:59:00)
o zaman ben Atatürk'ün bir sözüyle veda edeyim bu konuşmaya : '' Türk dilinin sadeleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için her yayın vasıtasından faydalanmalıyız. Her aydın hangi konuda olursa olsun yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise ahenkli, güzel bir hale getirmeliyiz. ''

  • gaborit  (28.02.12 01:05:08)
@gaborit

tribünlere oynama:)
  • serabetan  (28.02.12 01:08:25)
her ne kadar bazı insanların ne yazdığını dahi anlamak zor olsa da, her iki lafından birinde milletin hatalarına atıf yapan, sürekli facebook vasıtasıyla "ergen işi", "dilimizi koruyalım berkecan" mesajları verenlerde kuşkusuz liseli kişilik bozukluğu vardır.

  • hewit  (28.02.12 01:28:23)
eğersorunanlamakisebunuokuduğunuzdadaanlayabiliyorsunuzamabusizimutluetmiyordeğilmi?Olay anlamak değil. Bazı hatalar var, imla hatasıdır, elin çarpmıştır yanlış yazmışsındır. Ama gidip de, özellikle bitişik yazılmaması gereken "de" ve "ki"leri bitişik yazan birisi olduğu zaman ben mutlaka düzeltirim. Rahatsız oluyorum. Düzeltmesem bile, bu hata tekrarlandıkça karşı taraf hakkında yargıya varıyorum. En basitinden kitap okumadığı yargısına varıyorum. Bu Türkçe kahramanlığı değil.
Not: İngilizcede de your ve you're geyiği var aynı şekilde.

  • dampire  (28.02.12 01:52:34)
benim kısaltmalarla bir derdim yok ama kelimelerin yanlış yazılması veya ayrı yazılması gereken eklerin bitişik yazılması beni rahatsız ediyor. örneğin, muhattap ve içten bile değil yazan birisini gördüğümde kan beynime çıkıyor. ancak karşı taraf kaba bir tavır takınmadıkça uyarıların dostça bir dille yapılması taraftarıyım.

  • lazpalle  (28.02.12 09:35:00)
@dampire

iste bu olaydan uzaklasmak demek bence.sorunun amacindan uzak.

@ciger
o dillere lingua franca deniyor.simdi ingilizce ve cok kullanilmasi gayet normal.
googlelamak gibi kavramlara ben karsi degilim hatta destekliyorum ne yalan söyliyim ayrica tüm dünya dillerinde var bu,germen memleketlerde almancada xxxxxisieren,xxxxln gibi eklerle yapilir ayrica googeln seklinde geciyor.

ki yabanci dille egitime de destek veren biri olarak dilin arac olarak kullanilmasi gerekir diyorum.

mesela resetlemek yerine ne kullaniyorsunuz merak ediyorum:)
  • serabetan  (28.02.12 11:14:40)
ben pek kizmiyorum, hatta birisi hatami duzeltince memnun bile oluyorum. ama bunu yaparken eger kucumseme veya hakaret sayilabilecek bir uslup kullanirlarsa o zaman kizarim.

  • toshiro  (28.02.12 16:34:01)
oluyorum çünkü dili önemsediklerinden değil, bilgiçlik tasladıklarından uyarıyorlar.

  • woodpecker86  (28.02.12 18:01:42)