Digital Fotoğraflarınızı nerde nasıl saklıyorsunuz?

Selam, eldeki harici diskin kafayı yemesinden dolayı soruyorum. 40 Gb kadar foto var. çok çok kassam 20 gb a indiririm. siz olsanız bunları DVD'de mi saklardınız, harici diskte mi, yoksa internete yüklemek gibi başka seçenekler var mı?

bir de, internette bazılarını saklamak istesek hangi siteyi tavsiye edersiniz, hem yükleme kolaylığı hem de güvenilirlik açılarından?

oruvar

picasa yı tercih ederim ben. google.ın bir hizmeti nihayetinde. ücretsiz oalrak birkaç gb alan veriyor ama elinizdeki fotolar için yetmez. para karşılığında alanınızı büyütebiliyorsunuz. bilgisayarında yüklü olan picasa programı vasıtası ile kolayca upload edebiliyorsunuz zaten.

kaliteli bir dvd.de saklayıp plastik kab ve naylon poşete koyarım. hava almadığı için senelerce durur zaten. ama bunun yerine hard diskte saklamak daha kolay.

edit: yok be ne dvd.yle falan uğraşıcam. 9 10 tane dvd eder bu. direk hard diske atarım.
  • dahinnotha  (22.02.12 21:39:03 ~ 21:40:11)
@ dahinnotha: hard disk dediğin harici disk değil galiba, bilgisayarın harddiskin bahsediyorsun değil mi? bu durumda da format zamanı sıkıntıya sokuyor beni..

  • anonimyususer  (22.02.12 21:58:31)
merhaba,
dvd' den geri okumaya çalışınca iyi indekslenmedi ise bıktırabiliyor insanı, klasör klasör harddisk ve internet en iyisi. dvd' yi ancak yedekleme için kullanıyorum 3. ve 4. kopya gereken fotoğraflarda. ve birine gönderecekken iyi oluyo dvd.
selamlar.
  • ohtararan  (22.02.12 21:58:57)
lifehacker.com

edit: Sırf foto için hard diske vereceğim paranın daha azını google'a verir yüklerim. support.google.com
  • whoosie  (22.02.12 22:00:43 ~ 22:01:43)
harici hard diskten bahsediyorum.

bu arada bilgisayarı c: , d: olarak ayır ve c.yi formatla, yedekler d: de kalsın. formatta sıkıntı olmaz. ama harici hard disk en kolayı. hard diskin yoksa da picasa.ya at. bu fotoğrafları sürekli kullanıyorsan 8 10 tane dvd kullanmak bıktırır ama insanı.
  • dahinnotha  (22.02.12 22:16:08)
once kotu bulanik cikanlari temizliyorum, sonra dual layer dvd'ye cifter kopya. bir kopyalari da external hdd'de duruyor. mutlaka optik medyaya yedek alin, manyetik medyalar eninde sonunda bozuluyorlar.

  • cench  (22.02.12 22:26:14)
picasa candır.

hem istediğin klasörleri tek bir tıkla, istediğin bir mail adresinin (arkadaşının,eşinin,dostunun vs.) kullanımına falan açabiliyorsun. güzel oluyor.
  • brkylmz  (22.02.12 22:43:04)