Proxy vs VPN

Kimliği gizlemeyi bilenlere:
Bu 2si arasındaki farkı çok iyi bir biçimde açıklarmısınız?
Proxy IP ni değiştirmiyorda neyi değiştiriyor? Yada ne yapıyor tam olarak?
VPN in daha güvenli olduğunu biliyorum da tam olarak proxy den farkı nedir?

güzel soru. +1

  • iddaaci  (21.02.12 16:52:01)
proxy denilen kendi ip'si olan ve yönlendirme işlevi gören bir bilgisayar. senin ip numaran değişmiyor, ancak hedef site öncelikli olarak proxy'nin ip adresini görüyor. ondan sonra proxy'i bulduğunda proxy de diyor ki bu ben değilim, gerçek ip adresi budur. böylelikle zaman kazanılmış oluyor. arada ne kadar proxy olursa, sana ulaşana kadar o kadar fazla zaman geçmesi gerekiyor.

vpn'de (virtual private network) ise aslında var olmayan sözde bir ağ yaratılıyor ve bu ağdaki bilgisayarlara ip adresleri atanıyor. normal ev ağındaki gibi ağ içerisinde 192.168 tadında ip adresleri alınıyor, ancak ağ sunucusunun dış dünyaya olan ip adresi değişmiyor. bir sakatlık durumunda yine dış dünyaya olan ip adresinden ağ sunucusu bulunuyor ve ona soruluyor belirli saatte ip adresini bu şekilde kullananın kimliği.
  • desdinova  (21.02.12 16:52:10 ~ 16:55:32)
peki proxy kullanarak sadece geçici bir korunma sağlıyoruz yani. eninde sonunda ip miz ortaya çıkıyor?

vpn de ise başka bir ip gözüküyor ve o ip den benim gerçek ip ye ulaşılması imkansız mıdır? ağ sunucusu bizim ip mizi ele verebilir mi yoksa?
durum böyleyse kullanıcıların kimliğini gizli tutan ağlar hangileridir?
  • jamiecim  (21.02.12 17:03:58)
vpn ile proxy çok farklı şeyler. ip gizlemenin vpn le alakası yok, senin işini görücek şey proxy, proxy de seni şu şekilde gizler, diyelim ki sen bir siteye girdin ip adresin 5, bu site senin ip adresini 5 olarak belirler, proxy servisleri ise şu şekilde çalışır, sen bir siteye girdin ve ip adresin 5, proxy kullandığın için o siteye girmeden önce bu 5 ile proxy server a bağlantı sağlanır, proxy server sana yeni bir ip verir ve o siteye kendisi bağlanır, kendi ipsi de 10 dur, şimdi siteye göre artık senin ip 10 çünkü proxy senin yerine bağlanıp aldığı cevapları sana iletiyor yani sen mişsin gibi davranıyor.

  • mtrsykl  (21.02.12 17:52:01)