bilimkurgu sevenlere soru

iyi akşamlar, in time filmini seyrettikten sonra aklıma takıldı. gelecek, ütopya veya distopya konularını işleyen film olsun, kitap olsun gibi eserlerde sizi en çok etkileyen, olsa ne güzel olurdu dediğiniz buluşlar veya fikirler neydi? mesela hiç bir zaman uçan arabalar ilgimi çekmedi benim ama blade runner filmindeki aşırı yüksek çözünürlüklü fotografın içinde dolaşabilme veya geçenlerde izlediğim black mirror dizisinde gördüğüm insanlara yaşadıkları her anı hatırlayabilme özelliği veren aparat fikrine wuu dedim. sizin var mı böyle aklınızda kalan şeyler?

the contact filmindeki uzaylıların gönderdiği araç,vay be hollywood da kafası çalışan adamlarda varmış dedirtmişti. sonra o adam carl sagan çıktı o ayrı.

  • orhan tv  (20.02.12 21:41:17)
bitmeyen savas var kitap olarak. icinde bircok "vay be" dedigim fikir vardi.
benzer sekilde "rama'yla bulusma" kitabinda da enteresan seyler var.

tek tek su fikirler hosuma gitmisti diye aciklamaya baslasam kitap yazmak gerekir :) onun yerine ilginizi cekiyorsa bu tur seyler okuyun derim. memnun kalirsiniz.

alet edevat olarak vs degil ama basli basina fikir olarak mulksuzler var bir de. mulksuzler demekten dilimde tuy bitiyor ama bilimkurgusal yapi dedin mi aklima o geliyor.
  • entrapmen  (20.02.12 22:18:40)
existenZ'daki oyun konsolu fikri de güzeldi.

  • reyals  (20.02.12 22:18:55)
gattaca filmindeki çocuk doğmadan gen haritasını çıkarıp, ne biliyim fiziki özelliklerden tut da kişisel gelişimini etkileyecek herşeyin önceden belirlenebilmesi çok uçuk kaçık olmamakla beraber iyiydi bence. ileride gerçek olabilir böyle şeyler.

  • greyback  (20.02.12 22:22:34)