amerikan iç savaşında 9 kurşun atan winchester tüfekler neden kullanılmadı

amerikan iç savaşında 1861-1865 6 kurşun alan tabancalar vardı hatta bu tabancalara birçok western çizgi romanında 6 kurşun almasından dolayı altıpatlar denir ve yine aynı zamanda 9 kurşun alan winchester tüfeklerde vardı ama amerikan iç savaşı resimlerine belgesellerine filmlerine baktığımızda hem kuzey hem güney ordularının askerlerinin hepsinde ağızdan dolmalı tek kurşun atan uzun tüfekler var bunun sebebini bilen var mı benim fikrim 9 kurşun atan ağızdan doldurmalı olmayan ve her tetiğe basışta bir kurşun atan winchester tüfekler çok pahalıydı ve maliyetten dolayı askerlere dağıtılmadı yoksa neden 9 kurşun atan winchester tüfek varken her bir atıştan sonra ağızdan doldurulan doldurulması uzun süren ve 9 kurşun atan winchester tüfeğe göre daha kullanışsız olan tüfekler kullanılsın ki sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

niye silindi ki bu yaw tam cevap yazıyodum.

mermi olabilir, mermi tipi olabilir, bi de menzil olabilir. tabi üretim de olabilir yani.
  • saiko  (20.02.12 05:16:08)
Zaten göstermelik bi savaştı. Daha az insan ölsün diye..

  • salak oldugum icin burdayim  (20.02.12 07:37:32)
özel sektörün üretimi oldugu için olabilir mi?

  • wessago  (20.02.12 07:41:01 ~ 07:41:42)
göstermelik savaş falan değildi arkadaşım kuzey ve güneyden 600.bin insan öldü ama azmış lan diyorsanız bir şey diyemem. kaynak kıçım değil ahanda bura tr.wikipedia.org
bazı savaşlarda kullanıldı o silah tüm askerlerde yoktu tabi ama genede kullanıldı.

  • genıus  (20.02.12 07:59:32)
Oncelikle bir gostermelik savas degildir. Iki tarafin da kendisine gore hakli gerekceleri oldugu icin yapilmis savas. Iyi - Kotu - Cirkin'i yillar once izledigimde arastirmistim soyle bir konuyu. Hell on Wheels sonrasi bir daha ayrintili baktim. Bu arada winchester'in atasi diye kabul edilen henry rifle var - hatta suradan tum listeye bakabilirsiniz. en.wikipedia.org

bunun disinda soyle bi sey de var dikkatimi ceken; ikinci dunya savasi temali oyunlarda bolt action rifle tarzi tufekler var mesela sub machine gun varken bana da bunlarin kullanilmasi cok sacma gelmistir(sniper disinda kullanilanlar) ama savas ekonomisi gibi seyler belki boyle sonuclar doguruyor.
  • danisikli dogus  (20.02.12 08:48:20)
siz o tüfekleri kullanacak olgunluğa erişmemişsiniz daha!

  • salak oldugum icin burdayim  (20.02.12 22:33:32)