Psikolog / Psikiyatrist

Psikolog ve Psikiyatrist'e gitmemizi gerektiren minimum rahatsızlık ne olmalı? Belki ilk bakışta anlaşılmıyor soru ama şimdi şöyle açıklayim: kendi kendimizi psikolojik olarak düzeltebileceğimiz rahatsızlıklar vardır, ama bazıları bunun için bile gidebilir ama kendi kendine düzelemeyecek ya da düzeltemeyceğimiz minimum rahatsızlık veya durumlar neler, psikolojik rahatsızlığın sınırları nereler mesela? Şimdi bu iki meslek farklı tabi ve genel sormaya çalıştım, siz cevapla birlikte soruyu da detaylandırabilirsiniz...

aslinda burada olcut tamamen insanin yasam kalitesini dusuren, bir suredir var olan, kendi kendine denediginde ve uzerine gittiginde sonuc alamadigi durumlardir. Ornegin her depresyonda gitmenin bir alemi yoktur,fakat yillar suren veya kisiyi kendine zarar vermeyle ilgili dusuncelere zerk eden durumlarda gidilmesi lazimdir.
Oncelikle kisinin veya etrafindakilerin durumdan duyduklari rahatsizlik onemli. Gundelik hayati gozardi edilmeyecek kadar etkiliyorsa gidilmeli
Bunun yaninda sorunun psikolojik mi psikiyatrik mi oldugunun da bilincinde olmak gerek. Yalniz ya biri ya da digeri gibi bir tercih yapmamali, mumkunse hem psikologlarin hem de psikiyatristlerin birlikte calistigi yerler tercih edilmeli.
  • gimbal  (14.08.08 15:53:44)
ya aklı dengesi bozuk insanlar zaten hiçbi zaman "ya ben iyi degilim bi doktora gidiyim " demiyor.
insan bazen tanımadıgı, kendisini yargılamayacak biriyle konusmak ve rahatlamak ister. bence bu bile sebep olabilir psikiyatriye gitmeye ermanen

  • merope  (14.08.08 16:12:53)
Her türde sıkıntıda gidebilirsiniz, çünkü "sıkıntı" eşiği subjektiftir. Benim için atlatılan bir sıkıntı x için derin psikoza neden olabilir.

  • hlathguth  (14.08.08 18:36:32)
Aslında kişiden kişiye değişir ama, kendini düzeltemeyen kişi o gücünün farkında değildir belki de, o yüzden bu kişilere mi başvuruyordur

  • ermanen  (14.08.08 19:12:40)