Dişçi Genel Anestezi

Daha önce de diş korkusuyla ilgili bir sorunun içinde geçti ama cevap vermediler sanırım. Genel anestezi yapan dişçi var mı? Abartı biraz ama yaptırmak isteyen olmuyor mu? Ben yaptırmam gerçi de meraktan sordum:)

yok yahu. ben dişçi olan babama yalvarmıştım korkumdan, nolur genel anestezi yap die. şaka bir yana, o zaman ağzını nasıl açacaksın bi düşünsene? dedi ki mantıklı bir soruydu :)

  • oceano  (08.08.08 19:41:20)
oceano;
bence pek de mantıklı bir soru değil.neden dersen: bademcik ve geniz eti ameliyatlarını örnek olarak verebilrim:)

  • neverending nightmare  (08.08.08 20:48:54)
discilik okuyn kuzene kuzene sormustum oluyomu die. disciden korkan agalayan zirlayan cocuklar icin kullaniliyomus o yontem

  • sanio  (08.08.08 20:50:12)
implant ameliyatında bile genel anestezi yapmılmıyor ki, nasıl desem hastanın ağzını delip 4 tane çivi yerleştirdiğimizi düşünün, valla fırıl fırıl etrafı izledi adam :))

  • sosyete kizi suzan  (08.08.08 21:40:23)
Benim diş hekimim "anestezi zahmetli; hem anesteziyi yiyen bir günde kendine anca geliyor, hasta için de zor." demişti.

  • xcl ssic  (08.08.08 23:09:49)
- açılın doktorum -

Şaka lan şaka, değilim elbet ama yeteri kadar tecrübem oldu. Genel anestezi için uzman gerekli, hastanın uyutulması ve ayıltılması sanıldığı kadar kolay iş değil uzman gerek.

@neverending nightmare
Hocam yanlışlardasınız; zira ağzınıza aparat konuyor böylece bademcik ameliyatı yapılabiliyor ama o aparatlar varken dişlere müdahale etmek kolay olmaz, e o zımbırtılar yokken de ağzı açık tutamazlar. E nasıl olacak? Yani oceano haklı...
  • late viper  (08.08.08 23:13:59 ~ 23:15:03)
late viper kardeşim hiç ekartör diye birşey duymadığını varsayıyorum.

  • october swimmer  (09.08.08 00:01:10)
accık midazolam her şeyi çözer:))

  • kara kadife  (09.08.08 01:31:58)
leyn ekartörlen nasıl implant tedavisi yapsın doktor. tabi değişik modelleri var o ayrı. neyse şimdi bu olay beiyle kedi ski kadar olan veletlerde ve malesef beyn özürlü çocuklarımızda nadiren yapılıyor. lokal anestezi iyidir jetokain tek lokal anestesi değildir. ne damağı yarılanlar varki gözleri açık full hd seyrediyorlar kendilerini. değişik olaylar bunlar sonra, tut ki sahte bir dişçiye denk geldiniz vurdu iğneyi kolunuzdan ( onu yapacak uzman da lazım ya o apayrı bir konu lan) küt, ne oldu bir uyandınız, tabi uyanabilirseniz bakmışşınızki göt bir yerde afderesiniz .. bir yerde , anestezi lan bu boru mu? ne hastalar acı çekiyor da bayıltmıyorlar, kıçı kırık bir dolgu, çekim için mi genel anestezi yapacaklar, özetlen yok diyebilirz. o kaa

  • radikalherif  (09.08.08 02:04:19)
hiç bilmediğimi farz edelim ve gugıla başvuralım, burada biraz ara veriyorum, vurun gelin...
Vurduk geldik mi? Bakıyoruz çeşit çeşit ancak onların herhangi biriyle misal bir yirmilik diş çekmek için ne çeşit bir insan olmak gerekli diye sormak gerek... Yani amacınız illa işi yokuşa sürmek ise onu bilemem.
(bkz: başka sorum yok)
  • late viper  (09.08.08 22:49:21 ~ 22:51:16)
efenim; pratikte bunu uygulayan diş hekimi var mıdır, varsa da kaç adettir bilmiyorum; ama gereksinim duyulduğu takdirde bal gibi de uygulanabilir ağızdaki her tür girişim için genel anestezi.
çocuklarda çeşitli sedatif/trankilizanlar rutin olarak kullanılmaktadır.
genel anestezi altında, doğal olmayan deliklerden bile içeri girilip (bkz. bedenin istisnasız her kısmındaki operatif girişimler) her çeşit işlem yapılabilirken, doğal bir delik olan ağızda çalışmak neden mümkün olmasın??? yeter ki çalışan hekim yeterli donanıma sahip olsun.
günümüzde evcil hayvanların diş problemlerinde uygulanacak hemen her tedavi için genel anestezi yapılmaktadır. bu yavrucaklar "ağzınızı açın lütfen" denildiğinde pek olumlu tepki vermeyip, üstüne bi de ısırdıkları için bu bir zorunluluktur.
genel anestezi altında da padan, ekartör, ağız spekulumu ya da o anda iş görecek herhangi bir alet kullanılarak mutlu yarınlara koşulabilir.
bu amaçla üretilen aletler o kadar iş görür ki, ağız spekulumu kullanarak en azgın atların bile -hem de anestezi uygulamadan- ağız muayenesini yapabilir, dişini bile çekebilirsiniz. eh, bunun yanında anestezi altındaki bir çeneyi açıp da içeride çalışmak pek de zor olmasa gerek.

kaldı ki, jinekologların uterus muayenesi yapmak için "lütfen kukunuzu sonuna kadar açın" dediğini pek zannetmiyorum.

ne kadar riskli olsa da, cillop gibi olan çağdaş genel anesteziklerle bu işin şıppadanak yapılabileceği, hastanın kısa sürede ayaklanıp yürüye yürüye evine gidebileceği aşikardır.
  • stitch  (12.08.08 21:07:14)