Erasmus: İngilitere vs İsveç

2012-2013 yılı 2. döneminde erasmus'a gitmeyi düşünüyorum ancak tercih yaparken karar veremedim.

Bir tarafta İngiltere'den Keele Üniversitesi var, diğer tarafta İsveç'ten Umea Üniversitesi.

Bölümüm fizik.

Keele'nin anlaşması tüm bölümlerle olduğundan herkes başvurabiliyor, Umea ise sadece Fizik bölümüyle anlaşmalı olduğundan daha az kişi başvuruyor.

İkisini de tercih listesine yazacağım fakat hangisini ilk tercih etsem bilemedim.

Yaşam standartı, alınacak ders, gezilecek yer vs. karşılaştırıldığında hangisi daha mantıklı olur sizce?

paran varsa ingiltere, yoksa isveç derim.. zira ingiltere yaşaması en pahalı ülkelerden biri demekte..

bir de isveç kızları diyeceğim, bilemedim değerlendirme için önemli kriter olsa gerek.. swh
  • aboutablank  (31.01.12 16:11:10)
ingiltere de hic bulunmadaim ama isvec tr ye gore asiri pahali bir yer.
durumu surdan sen de gorebilirsin
i.imgur.com
  • nekodunlangafana  (31.01.12 16:16:38)
fizik alaninda umea'yi duydum ama keele'yi hic duymadim.

bu da sana belki bi referans olur, eger akademik kariyer dusunuyorsan.
  • ekg  (31.01.12 16:29:52)
ingiltereye gidersen

gezecek bir sürü yer var, ayrıca parise geçebilirsin. ama söylendiği gibi pahalı.

işveç içinse yanında norveç, finalndiya filan var. benim isveçteki bir arkadaşım yeni yıla norveçte arkadaşlarıyla kiraladığı bir evde karlar altındaki jakuzide sıcak şarap içerek girdi. yani orada da eğlenebilirsin.
  • you are my lethe  (31.01.12 17:01:00)
İsveç'te okumuş biri olarak mutlaka İsveç diyorum ama soğuk ile aran pek iyi değilse Umea sana göre olmayabilir. Umea'nın İsveç'in kuzeyinde olmasından dolayı sıkıntı yaratır mı bilmem.

  • boozedin  (31.01.12 17:18:24)