Yaşı gelip, tecili bitip askere hala gitmemek

Merhaba aklıma takılan bazı şeyler var yardımcı olursanız sevinirim.

Diyelim üniversite bitti ki haziranda bitiyor. Sonra 2 sene tecil hakkımı kullandım yaş oldu 24. Hala askere gitmiyorum. Başıma ne gelir? Yani asker kaçağı diye evi basarlar mı? Ya da bi çevirmede kimliğimden kontrol edip tutuklarlar mı? Zorla göndermek söz konusu mu acaba?

Yasal haklarım neler bu durumda bunu öğrenmek istiyorum.

siciline işlenir yarın bir gün bir devlet kurumunda işe gireceğin zaman başın ağrır.

  • madworld  (21.01.12 22:01:32)
artik eskisi gibi böyle seylerle ugrasmiyorlar.
ama kacak durumuna düstügün zaman bu seninle ilgili bilgilere isleniyor.
Polis kontrolüne denk gelirsen ve gbt yaparlarsa ya da yurtdisina giderken havaalaninda kontrolde.Aninda görünür.Ne oldugunu bile anlamadan 2 günde kamuflaj icinde bulursun kendini.

Bununla beraber hakkinda dava aciliyor ve kesin bir sekilde hapis cezasi cikiyor ama bu karar para cezasina döndürülüyor.

Yapacagin tek sey var.Yüksek lisans.
  • boops  (21.01.12 22:50:14)
@freekara
Evet görünüyor.Ama kacak durumuna düsmüsse!!! Bakaya durumunda bir sorun olmuyor.
Vergi borcu olanlar cikabilir bunda bir sorun yok.Ama vergi borcundan dolayi hakkinda acilmis bir dava varsa ve hakim yurt disina cikis yasagi koyduysa cikamaz.
  • boops  (21.01.12 23:24:47)
@boops nasıl yani 2 günde kamuflaj. yurt dışına çıkarken sorun yaşar mıyım? asker kaçağı durumundaysam. gbt de çıksa ne olacak? ne yaparlar. kafam karıştı. bi zorla götürme yok diyorlar. bi de mahkeme falan. mahkemeden sonra para cezasını ödeyip sonra zorla mı gönderiyorlar anlamadım?

  • andy kaufman  (22.01.12 14:23:18)
@freekara asker kacagi durumundaysan cikamazsin.havalaninda enselerler.sonra seni alirlar dogru askerlik subesine götürler,islemlerin yapilir ve seni bulundugun ilin merkez komutanligina teslim ederler.sonrada dogru askere...
mahkeme olayinda öyle tutuklama durumu sözkonusu degil,senin ifadeni aliyorlar o kadar,bir nevi kamu davasi...sonra hakkinda verilen karar para cezasina cevriliyor.Zorla götürme olmuyor dedikleri su: Eskisi gibi asker kacaklari takip edilmiyor gece yarisi evini basmazlar,bu ancak kontrol, gbt gibi durumlarla ortaya cikiyor.Zaten kacaksan pasaport almaya gittiginde emniyet müdürlügünde görülür pasaport alamazsin,seni alirlar götürürler.....

eylül 2011 de bir arkadasimin basina geldi ama yurtdusuna cikmiyordu, bir is yeri acmak icin vergi dairesine gitmis, vergi dairesinde görmüsler kacak oldugunu arkadas vergi dairesinden cikarken polisler aldi götürdü 2 gün icinde askere yolladilar.düsün vergi dairesinde bile gözüküyor.
  • boops  (22.01.12 18:07:57 ~ 18:09:49)