Bir odayi 1 derece isitmak icin gerekli enerji miktarini nasil hesaplariz?

Selamlar,

Simdi bizim elimizde hacmini bildigimiz bir oda var. Yalitim icin de orta seviye diyebiliriz.

Ben sadece, yuvarlak bir hesap yapmak istiyorum. (Elbette bu tur hesaplamalarin bir suru degiskeni oldugunu biliyorum ama elimdeki imkanlar geregi yapabildigim bu).

Oda 100 metrekare, yukselik te 3 metre desek, 300 metrekutpluk bir alani, atiyorum 20 derecen, 21 dereceye cikarmak icin gerekli enerji miktari nedir? Ben bunu nasil hesaplarim?

Isitma sistemi olarak ta, sadece havayi isittigimiz dusunulecek. (yani kalorifer petekleri ve onlarin icinden gecen su yok)

Öncelikle: en.wikipedia.org

Oda sıcaklığını 1 derece değiştirmek demek hem içindeki havayı hem duvarları 1 derece değiştirmek demek, ve ısı kaybına yol açan yerlerden sürekli kaçan ısıyı da sürekli sağlamak demek. Isı kaçmadığını varsayıyoruz. Yani odayı ısıttın ve o halde kaldı. Ama duvarları da ısıtman gerekiyor.

Yukarıdaki sayfada spesifik ısı kapasiteleri var. Ornegin standart havanın 0.00121 J/cm3-K imiş. yani 1 cm3 hava sıcaklığını 1 derece değiştirmek için 0.00121 J enerji(ısı) vermen gerekirmis.

300m3 lük odadaki sadece havayı 1 derece ısıtmak için 363 kJ enerji gerekiyor. Bu da 86700 cal = 86.7 kcal = 0.1 kWh ediyor.

Duvarların, yerlerin ve tavanın da yine yukarıdaki adresten tuğla ve beton varsayıp ısı kapasitelerini 0.840 ve 0.880 J/g-k olarak goruyoruz, 0.8 alalım. Varsayıyorum 1 cm kalınığında duvar tavan ve yerler de ısınacak. 100m2 alan (kare olsun), duvarlar 10*3*4=120m2 duvarlar, tuğla ya da betonun yoğunluğu 2-2.5 g/cm3, ısıtılacak toplam duvar kütlesi 1 cm x 220m2 x 2.5 g/cm3 = 55,000,000 g (55 ton). 1 derece değiştirmek için gereken enerji 4.62*10^6J = ~1100000cal = 1100kcal = 1.28kWh.

Ozet: hava icin 0.1kWh, 1 cm kalınlığındaki duvarlar, yer ve tavan icin yaklasik 1.28kWh enerji gerekiyor, en bi kaba hesapla.
  • franz kafka  (19.01.12 09:15:05 ~ 09:16:38)
ideal yalıtışmış, yani hiç ısı kaybı olmayan odada franz kafka nın anlattığı ilk bölüm geçerli.
ideal olmayan yani gerçek durumda ise duvarlar içinse onları ısıtmayı değil, malzemesine göre o duvarların ne kadar ısı kaybı yaptığını hesaplarız(bu durumda dışarısının sıcaklığı da önemli) ve 363kJ e ekleriz. Bundan sonra ısıtıcının verimine göre hesabımızı yaparız ve ne kadar güç harcamamız gerekeceğini buluruz.

  • r_u_h  (19.01.12 09:52:53 ~ 09:53:24)
Wikipedia'da soyle bir sey var.
J·cm−3·K−1

Burdaki J, Joule
cm-3, santimetrekup
K-1 ne.

Kelvin filan degil di mi o?
  • cbe  (19.01.12 10:14:06)