köpek acil

selamlar arkada$lar, genelde sokakta ya$ayan bir arkada$in beraber beslediği köpeği sahiplendik(2,5 aylık pitt bull cinsi.). götürdüğümüz veteriner arkada$; karma, kuduz, kanli isal a$ilari hepsi birden yapti. ayritten parazit ilacı verildi ayni anda(!) köpek birden kendini kaybedip kusmaya ba$ladi. böyle olunca tekrar ayni yere götürüp durumu bildirdik. bize annesinden bir virüs kapmi$ olabileceğini ve kanser olabileceğini söyledi ve besin vitamin kari$imi kanser hastasi hayvanlara verildiğini söylediği sari bir toz verdi. köpek 2 gün devamlı bunları kustu ve son olarak bitkin halde bayıldı. bu veteriner arkada$ın uzmanlık dalı patalog(!) acilen ba$ka bir veterine(asya veteriner kliniği) götürdük, yanli$ tedavi yapildiğini, a$ilarin teker teker yapilicağini
hepsini birden kaldiramayacağini ve parazit a$isi ile karma a$inin beraber yapilamayacağini söyledi. tedaviye ba$ladik $uan orda, sirasiyla;

+ %5 Dervoz Lastatlı Ringer veya
905 Devroz Lastatlı Rinjer
(gibi bi$ey)
+ Triqrim
+ Epargriseovit
+ Serumunday(gibi bi$ey buda.)

ilaçlari yapilacakmi$ + muayene yapti..

$imdi seruma bağlı hayvan ya$ama $ansi %15 denildi, sorucağım soru $u tedavi doğrumu iyile$irmi!? bizden bu ilaçlar ve muayene kar$iliği 110ytl aldi, ilaçlarin bazilarini uygulamadi daha, sirasiyla uyguluycakmi$, ve orada kaldiği sürece boyunca hergün 50ytl alicakmi$? doğrumu bu ücret???

köpek otellerinin günlüğünü ortalama 20 lira olarak düşünürsek tedavi gördüğü bir yerde 50 lira normal gibi.
soruyla alakasız olacak ama 'sokakta yaşayan arkadaşı' merak ettim.

  • insanimsi  (27.07.08 17:16:15)
sokakta derken, 17-18 ya$larinda aileyle kavgali ergen çocuk önemi yok okadar 2,5 ay doğru düzgün bakmami$ ancak o a$ilari yaptirmadan önce bir sorun yoktu...

  • 05  (27.07.08 17:19:27)
bu veterinerlerin yanlış tedavi yapmasından nefret ediyorum. bazıları hayvanları hiç sevmeden bu işe giriyorlar. kediyi hiç bir şeyi yok diye yollayan bir tanesini mahkemeye vermeyi düşünmüştük biz çünkü hayvan ölmek üzereymiş idrar yolları tamamen tıkanmıştı. kızgınlıga girmiş deyip yolladı zaten hayvana dokunmaktan bile tiksinir gibiydi. sizinki bir de ilaç aşı vermiş bi ton. bence hayvan ölürse kesinlikle dava edin alsınlar elinden mesleğini. umarım yaşar. ücret konusunda ise birazcık fazla gibi sanki. pansiyon ucretini ogrenin sonra da hayvanın dosyasına yaptıgı her ilacın müdahalenin liste ücretini yazsın ordan hesaplayıp ödeyin. her gün 30 ytlik ilaç yapıyorsa verin 50 ytlyi.

  • likeinme  (27.07.08 18:33:34)
asya veteriner çok iyidir, ne yaptıklarını kesinlikle bilirler ve hayvan sevgisi ile hareket ederler, o yüzden, pahalı gelse bile, bence kıyın verin derim. biz, bebek'ten bahçeşehir'e gidiyorduk, köpeğimizi sırf onlara götürebilmek için.

Geçmiş olsun.
  • cedilla  (27.07.08 18:36:57 ~ 20:07:27)
veterinerin teki havyan barınağından aldığımız bir köpeğe yanlış ilaç içirmesi sonucu bünyesini zayıflatıp kanlı ishale dönüşüğ hayvanın ölmesine sebep oldu.allah onun belasını versin.1hafta daha dayansaydı kanlı ishal aşısı yapılıcaktı.

  • omer460  (27.07.08 20:36:14)
ilk goturdugunuz veteriner hakket kazmaymis. bu tedavilerin ayni anda yapilmayacagini bilmek icin ustune egitim almaya gerek yok. simdiki veterineriniz elinizden geleni yaparken, siz de bos durmayin bence. oncelikle adini buraya yazmanizi rica edecegim. bilelim biz de, ona gore goturmeyelim oraya. neyse diyecegim o degildi; kendisini lutfen sikayet edin, nette falan da yazin. aslinda en verimlisi de veterinerin bulundugu muhitteki kedi annelerine bu olayi anlatmaktir. sonra butun mahalle duyar otomatikman. yanlis tani, teshisi gectik, yaptigi inanilir gibi degil de o nedenle bilsin insanlar diyorum.

  • pyro clustic flow  (27.07.08 21:46:18)
şimdi büyük şehirlerde işler nasıl veterinerler nasıl onu bilmiyorum ama.ben artık yeni bir veterinere gidiyosam.açık açık söylüyorum.mesela kanlı ishal aşısı yapılacak iki üç marka aşı oluyo.yada iç parazit şurubu 2 marka var.birtanesi tüm köpeklere veriliyo ötekisi sadece yetişkin köpeklere veriliyo.gidiyorum diyorum bak doktor bey ben bu hayvana şunu yapıcam şu ilaç yapılıcak.başka bir marka model istemem.haa bak ilacın tarihi geçmişse yada bir hata yaparsan sonuçlarına katlanırsın çok fena yapışırım yakana diye diyorum.genelde şaşırıyolar kızan bile oluyo ben diyo bunun okulunu okudum falan.anlamam ben abi öyle böyle.adam akıllı baştan konuşmak ve internetten herşeyi araştırıp hangi ilaç neymiş ne işe yararmış raf ömrü neymiş kaç paraymış gibi,ondan sonra gitmek lazım.
bir insan kendinden mesuldür.allah korusun ölsede yaralansada aklı fikri olduğu için sonuçlarına katlanır yada doğru yolu bulabilir.ama bir köpeğe tamamen sahibi meshuldür.eski köpeğim araba çarpması yüzünden öldüğü için.böyle bir acıyı tarif edemem.çünkü göz kulak olamadık ondan oldu.o yüzden temkinli olmakta fayda var.
doktorlara güvenmediğim gibi veterinerlerede güvenmiyorum.tabiki kendi sürekli gittiğimiz veterinerimiz değil.
  • omer460  (27.07.08 23:16:40)
tedavi konusunda bilgim yok ama eğer bahçeşehir'deki asya veteriner kliniği'yse götürdüğünüz, gayet güvenilir bir yer olduğunu söyleyebilirim. en azından ilk veterinerin yaptığı gibi sonuç vermeyen tedaviye devam etmeyecekler ve virüs kapmış olabilir gibi bir teşhis koymadan önce gerekli tahlilleri yapacaklardır. istedikleri ücret de tedavi gören bir köpek için makul bir rakam.
ilk götürdüğünüz veterinerin 2,5 aylık köpeğe bunca aşıyı aynı anda yapıp üstüne de emin olmadan yalnızca olabilir diyerek tanı koyup virüs tedavisi için bir yığın ilaç vermesi resmen cinayet. umarım kurtulur yavrucak.
ilk götürdüğünüz veterinerin adını da verirseniz sevinirim. kara listeye ekleyelim. lütfen siz de bu kişiyi en azından veterinerler odasına şikayet edin.
www.ivho.org
  • zen spider  (28.07.08 02:28:15 ~ 02:31:04)
ismini çikartamiyorum istanbul/pendik te arkada$lar biraz sonra köpeciğe bakmaya cikicam bakarim isminede diğer adamin. te$ekkür ederim herkeze.

  • 05  (28.07.08 14:51:26)