fransızca/almanca kararsızlığı

az sonra dil kursuna kaydımı yaptıracağım; fakat hala karar veremedim. makine mühendisliği öğrencisiyim. fransızca mı, almanca mı? fransızcaya ilgi duyuyorum, ama mühendislik için de almanca öncelikli deniyor. ne yapmalıyım?

teşekkürler.

bence kayda şimdi gitme hala kararsızsan. bence almanca daha isabetli bir seçim olacaktır ama..

  • jack of hearts  (31.12.11 13:59:01)
bu dili hangı amacla ogrenmek ıstıyorsunuz oncelıkle ona karar verin.
eğer amaç; yüksek lisans yapmak ve ya alanınız ile ilgili sektörde sıyrılmak ise kesinlikle almanca.almanya mühendislik alanında çok iyidir,size önerim almanca'ya başlayın ve devam edebildiğiniz kadar devam edin.okul bıttıkten sonra da almanya'ya yuksek lisans ıcın bıle gıdebılırsınız okullar ucretsız orada!

  • salomentol  (31.12.11 14:01:34)
hele de makine müh. se kesinlikle almanca.

  • ekaterina  (31.12.11 14:01:59)
mühendislik için almanca da ciddi ciddi yurtdışına gitmeyi vs. düşünüyor musun ki. böyle düşünüp almanca öğrenen mühendislerin %99,73'ü türkiye'da hala. bana sorarsan hangisi hoşuna gidecekse onu öğren. yani o zaman burada ilgi duyduğun fransızca diyorum ben.

  • tepedeki psychedelic adam  (31.12.11 14:03:07)
@tepedeki yurtdışına gitmesine gerek yok ki almanca'nın işe yaraması için, geçen bir iş görüşmesine gittim mesela adamlar almanca istiyordu, yani işe yarama ihtimali yüksek olan bir dili öğren bence bu kadar çalışacaksın sonuçta.

  • ekaterina  (31.12.11 14:08:12)
boykot fransızca :)

  • isikarkadasim  (31.12.11 14:50:51)
Almanca innnaaanılmaz emek isteyen bi dil, özellikle "mühendisim bari almanca kasayım" diyorsan bi yerden sonra çıldıracaksın zira bende C1 var, Almanya'da çalıştım, ona rağmen çoğu şeyi anlamadığım oluyor. Adamlar oturup mühendislikteki her şey için ayrı bir jargon üretiyorlar. Ve üstüne üstlük almanca bilen türk sayısı sandığından çok çok daha fazla.

Fransızca öğrenirdim yerinde olsam.
  • roket adam  (31.12.11 15:37:53)
kaç yaşındasın bilmiyorum ama benim de gönlümde yatan almanca olmasına ragmen bıraktım. cok zor iş cidden, hele mesleki olarak istediğin seviyeye gelebilmek baya zaman alır. zevk için fransızca öğren.

  • amlakit  (31.12.11 16:16:48)
en kötü karar, kararsızlıktan iyidir elbette; ama ben yine de kaydı yarına erteledim (:

@salomentol ve tepedeki psychedelic adam,

öğreneceğim dilin mesleki açıdan faydalı olması kaygısını taşıyorum evet. yurtdışında yüksek lisans yapmak ve yaşamak istiyorum; dolayısıyla kendime bir an evvel bir rota çizmem lazım.

fransızca hoşuma gidiyor; fakat almanca'dan da nefret etmiyorum. 2 sene sonra mezun olacağım, dil öğrenmek için yeterli vaktim olduğunu sanıyorum.

iki dil için de ilk kur dersleri bu salı başlıyor bu arada, o yüzden bir an evvel karar vermem lazım (:
  • cookiert  (31.12.11 16:32:52 ~ 16:34:03)
Yani oturup 2 sene almanca kursuna onbinler yatırdıktan sonra meslek için hmm lazım oldu dur bitirme tezime almanca kaynak bulayım dediğinde,
1) ingilizce'de almancadan daha fazla kaynak olduğunu fark edeceksin
2) almanca kaynağın %20'sini anca anlayacaksın.

İngilizcen orta falansa ingilizce kursuna git derim hatta. O çok daha önemli. İngilizcen mükemmel değilse istediğin kadar 2. dil kursuna git.
  • roket adam  (31.12.11 16:57:32)