bebekler su altında nasıl oluyor da oluyor?

www.milliyet.com.tr

videolarda da görüyoruz, burda da fotoğraflarını görünce aklıma takılanı sorayım dedim, bu yavrucaklar nasıl havuza bırakıldıklarında gayet mutlu mesut şıpır şıpır yüzmeye başlıyolar, gözlerini bile kırpmıyorlar, benim de ilerde bebeğim olursa atiim mi yavruyu havuza böyle, poposunu falan da ısırırım sonra.

bi aralar televizyonda böyle bir şey izlemiştim..efenim olay şöyle gelişiyor: bir yetişkin çocukla birlikte havuza giriyor ve çocuğun ellerinden tutuyor, o şekilde görüntüler kaydediliyor..daha sonra yetişkinlerin görüntüleri çeşitli programlarla siliniyor ve ortaya çocuk tek başına yüzüyormuş gibi bir görüntü çıkıyor..
ayrıca bebekler anne karnında suya alışkın oldukları içindoğar doğmaz havuza falan atılırlarsa yüzebilirler diye de bir şey duymuştum, ama güvenmemekte fayda var sanırım..

  • neverending nightmare  (24.07.08 12:06:03)
bi belgeselde izlemistim yeni dogan bebeklerin bogulmaya karsı bi bagısıklıkları var.
9ay anne karnında sıvı icindeler ve akcigerleride suyla dolmus bir sekilde bebekler ilk dogduklarında da zaten kıcına vuruldugu icin degil aldıkları nefesin cigerlerini yakması sebebiyle aglıyolarmıs vucudun ve cigerlerin suyla bu kadar hasır nesir olmasının getirdigi bi bagısıklıktan dolayı sanırsam 6 aya kadar falandı (yanlıs hatırlamıyosam) bebekler suyun icinde cok rahat olabiliyolar.

  • samaras8  (24.07.08 12:39:53)
bebeğe yüzme öğretilebiliyo' ve sanırsam çok da zor olmuyo' -nedendir bilmem tabi-.

www.youtube.com
www.infantswim.com
  • supercalifragilisticexpialidocious  (24.07.08 12:49:09)
hayal meyal hatırladığım bir belgeselde bebekler altı aylık oluncaya dek yutaklarındaki bir mekanizmanın varlığından bahsediliyordu. valla ben bekgeselin yalancısıyım bu mekanizma ciğerlere su kaçmasını otomatikman engelliyormuymuş neymiş, bu yüzden çocuklar suda gayet rahat edebiliyorlarmış. filanmış falanmış.

  • tannhauser  (24.07.08 15:27:26)
tamamen icgudusel. anne karni simulasyonu gibi. ha bir de gereksiz bi ayrinti daha vereyim. evrimin suda basladiginin bir dayanak noktasi da memelilerin annelerinin karninda su dolu bir kesenin icinde gelismeye baslamasiymis. ya ya

  • osuruklu  (24.07.08 17:32:05)
tamamen bilimsel bir cevap vermek gerekirse; bebekler doğana kadar anne karnında zaten amniyon sıvısı içindedirler. yani tamamen bu sıvı içinde nefes alırlar ve hareket ederler. bu yüzden her bebek doğduktan 6 ay sonraya kadar yüzmeyi bilir. bu bütün memeli yavrularında kalıtımsal gelen bir özelliktir. fakat daha sonra bebekler yüzmeyi unuturlar ve tekrar öğretilmeleri gerekir.

ve asıl ilginç nokta geliyor; bir yetişkini tamamen amniyon sıvısına daldırırsanız, önce boğulacağını sanar. fakat belli bir süre sonra alışıp o sıvı içinde nefes alabilir.
  • hayati yasayan adam  (27.07.08 13:01:25)