gurcistan'da yasam - tiflis

onumuzdeki hafta baku'den tiflis'e gocuyorum is nedeniyle. orda yasamis olan birilerinden, hocam su cadde iyidir, bu bar suferdir, surdaki restoranda nefis yemek bulursun, burdaki saunada ilik gibi hatunlar olur, aha da sana ogretmen, iki haftada gurcu alfabesini ogretir bulbul gibi sakitir seni seklinde tavsiyelere acigim. bir de yasam pahaliligi ile ilgili bilgiler cok iyi olur. simdiden tesekkurler.

hayat ucuz korkma... taksilerle pazarlik et... bi de kafanda nasil dusunuyorsun bilmiyorum ama iki yerde de yasamis biri olarak baku daha eglenceliydi diyim gerisini sen anla... kiev ile karistiriyorsun sanirim... gerci okullar acilinca biraz daha hareketleniyo dediler ama ben 3 ay kaldim bisiy goremedim... barlar bostu hep...
turkler orayi istila etmisler zaten... onlar senin elinden tutar merak etme...gerci cpgu fettulahciydi ama..

insanlar soguk gelebilir yuzlerine gul, konustur sonradan aciliyolar... kız kavgasina cok rastladim bu konuda da bizim gibiler... o yuzden cok dikkat et... fazla altenatifin yok... maydan var istiklalin imitasyonu... orada icersin... karsisinda hamamlar var... orasi hareketli... kaplica hamamlar... ama zamanla baska islere yataklık etmeye baslamis... anladin sen...
barlar sokagi zayifti hep... tek hareketli yer irish pub di... haçapuri ye alış... seni kurtaracak yiyecek odur... bi suru sey daha var da benim cikmam lazim...

sozun ozu buyuk beklenti adami uzer...
  • les  (18.07.08 20:58:37 ~ 21:00:28)
bir tane cadde var dikkate değer. rustaveli. meidan denilen restoran ve bir kaç bar da o caddenin sonundaki "old tiflis" denen bölgede.

bir tane gece kulübü var, ama bariz eğlenceli bir yer. bütün gençler oraya akıyor. cuma-cumartesi çılgın kuyruk oluyor önünde.
www.nightoffice.ge
o da yakın old tbilisi'ye. köprülerden birisinin altında. hafif pahalı, istanbul'un iyi mekanları gibi. giriş ücreti var. 20-30 ytl gibi.

yaşam bariz ucuz. marcenaşvili caddesinde 3-4 türk lokantası var. oralarda 10-15 ytl'ye deli gibi yemek yiyebilirsin. onun dışında haçapuri ve acaluri başta olmak üzere bir sürü hamurişi satan yerler var. gözlemeci gibi. 3-5 ytl'ye karın doyurursun.

toplu taşıma çok ucuz. taksi de. taksimetre yok. merkezi yerlerde dolanırsan inerken 5 lari (4 ytl falan) veriniz. beğenmezlerse 2 lari daha verin kabuldür.

marcenaşvili de sahibi halis'in adıyla anılan, selsebil diye bir türk lokantası var, orada türkçe-gürcüce konuşma kılavuzu satılıyor. onu alırsan çok rahat edersin.
  • rrr  (18.07.08 23:51:39)
acik sofra saraplarini icmeden, bavula da bikac sise atmadan donmeyin :)) babam ve arkadaslari duzenli araliklarla getiriyorlardi marka sormayin kendi alfabeleriyle biseylerdi :)

  • fuchuki  (19.07.08 11:10:42)