başkent - bilkent dil yeterlilik sınavı

yeğen büyük ihtimal bu üni.lerden birine girecek, ya da girmeye çalışacak. amca da bir çalıştır, bir yılı hazırlığa gitmesin dedi. yalnız sınavlar hakkında bir bilgim olmayınca şimdi nerden başlayacaz neler anlatacaz kararsız kaldım. şimdi cope diye geçen şey hazırlıktan önce yapılan sınav mı? yoksa hazırlık okulunun sonunda mı yapılıyor? yoksa 2si de aynı şey mi? netten bulabildiğim kadarıyla listening falan varmış. şimdi durumdan haberdar arkadaşların yardımını rica ediyorum. acaba anadolu lisesi ingilizcesiyle durum ne olur? yds ile bir karşılaştırma yapılabilir mi? teşekkürler.

bilkentte 2side ayni sey

  • jay kay  (17.07.08 01:12:53)
Bilkentte hazırlıga baslamadan once 2 tane sinava giriliyor. Birinci sinavi geçenler COPE a girmeye hak kazaniyor. COPE ise yanılmıyorsam 4 5 saat suren bir sinav içinde grammar, listening ve writing var(Baska varmiydi hatirlayamadim). Yalnız sınavın formatını bilmeden çalışmak zor olabilir diye düşünüyorum. Sanıyorum google da falan COPE deneme sınavı yazarsanız benzeri şeyler cıkar. Bir de Ankara'da Positive English diye bir ingilizce kursu var. Orada, hazırlık sınavında sorulan soruların hemen hemen aynıları soruluyor deneme testlerinde. Bi bakmanizi oneririm. Bol şans şimdiden.

  • eofor  (17.07.08 01:26:24)
oncelikle cope icin konustugumu belirteyim.

maddi durumlari iyiyse positive englishe yazilabilir, sorular hemen hemen ayni cikiyor. bilkentin "how to cope" diye bir kitabi var reading ve listeninge ordan calisabilir, kitabin cdsi var haliyle. listeningde tarihleri , sayilari, ozellikle spelling yapilan seyleri( gunes g-u-n-e-s gibi) not ederse iyi olur. readingde de tum parcayi okumaya kasmasin zamani yetmeyebilir eger cok okuyan biri degilse; bi soruya baksin bi paragrafa baksin yani zaten sirayla soruyorlar sorulari.

anadolu lisesinden anadolu lisesine gore ucurum gibi farklar olabiliyor. mesela ben aaal'de ve aal'de okudum 2 ser yil. aaal ingilizcesiyle copeu rahatlikla gecer ama aal ingilizcesiyle upperdan falan baslar lisede biraz ilgiliyse. upperdan basladigi takdirde de hazirligi 1 donem okuyup bolume gecme sansi olabiliyor tekrar copea girip.

en onemlisi; essay nasil yazilir onu bi ogrensin, bir kac kalip, biraz da level vocab kullanirsa iyi olur. hatta her konuya uyabilecek bi giris cumlesi ve bi sonuc paragrafi ezberleyebilir ki boylece 1saat icinde dogru duzgun bisiler cikartabilsin. en esnek olan bolum writing oldugundan genelde upper-prefac-bolum olayi writinge bakar.
  • kayranin kedisi  (17.07.08 01:30:08 ~ 01:34:31)
essay konusuna katılıyorum, özellikle outline nedir, püf noktaları nelerdir iyice öğrensin. en hayati eleme o bölümden oluyor tüm hazırlık atlama sınavlarında. yds ile karşılaştırma yapmak zor fakat 85 ve üstü yapabiliyorsa rahat geçer diye tahmin ediyorum. ayrıca bilkentin sayfasında copeda çıkan kelimeler diye bir bölüm vardı zamanında, hala var mı bilmiyorum ama en azından yds ve kpdsde çıkan kelimeleri komple bilmesi gerekir. çok basit soruların bir kelimeyi bilmemek yüzünden gitmesi acı verici olur. başarılar :)

  • alustriel  (17.07.08 03:25:52)
(bkz: mla)

  • jay kay  (17.07.08 03:54:59)
cope'da mla'e falan gerek yok öncelikle. ben bir 15 gun kendim calısıp gecmistim. kitapları alsın okuldan onların aynısı cıkıyor zaten nerdeyse. ilk sınav zaten cok kolay test olan yani. cope da biraz sıkıcı ama calısırsa gecer. yds ile pek ilgisi yok diyebilirim. test sınavı zaten inanılmaz kek. listening için şunu soyleyeyim ben girdiğimde teypler inanılmaz cızırtılıydı zor anlaşılıyordu aşırı dikkatli dinlemesi lazım. bi de writingde biraz konuyla ilgili fikir falan belirtmek de işe yarıyor.

başkent için de şoyle düşünün bilkentin ilk sınavını yapıyolar sadece. yani şu kek dediğim test sınavını. başkente girerse sorun yaşamaz biraz biliyorsa, o sınavı gecemeyen zaten hazırlık okusun bi zahmet.boyle :)
  • likeinme  (17.07.08 10:02:33 ~ 10:06:43)
www.wordtest.com diye bi site var, ucretli kısmı cok iyi calıstırıyor ordan soru cozebilir cok da bişey değildi parası hatırladığım kadarıyla. bi de hacettepe-taş yayınlarının grammar kitapları guzel. sınavı a ile gecerse ingilizce dersinden de muaf oluyor bu arada, bilkent için. ama genelde yabancı uyruklulara falan a veriyolar hep :)

  • likeinme  (17.07.08 10:14:58)