Gnutella emule vs Torrent

Torrent neden emule ve gnutella dan daha başarılı oldu. Torrent teknik olarak hangi açıdan daha iyi

Emule > sunucu tabanlı, sunucu yoksa emule'da yok. riaa peşini bırakmadı, sunucuları hoplattı, baktı çözüm yok, virüslü, fake dosya pompaladı. kullanıcıları bıktırdı.

gnutella > client tabanlı, ancak tam populerleşeceği sırada bam güm telif hakkı davaları açıldı, bearshare başta olmak üzere yazılımlar fiti fiti çekildiler.

torrent > client tabanlı ama trackerlara bağlı, ancak tracker kurmak için yüksek maliyete gerek yok, yıllık 10$'lık bir web hostingte tracker kurabiliyorsunuz. sakıncalı bir dosyadaki hata direk farkedilip dosya öldürülebiliyor. yayılmasının durdurulması imkansız gibi.
  • lanlanlan  (27.11.11 20:41:32)
2005 mi neydi razorback serverina el koydular o vakit emule de cokuse gecti.
yoksa enfes bir p2p sistemi idi.

  • Çuvaldızı  (27.11.11 20:44:42)
emule cok başarılıydı ama sunucular gidince insanlar sogudu, torrent te işin içine girince olanlar oldu (:

  • rurouni  (27.11.11 21:12:00)
emule hala geçerli ve kullanılan bi sistem, torrentte her aradığın bulunamayabiliyor, bazı türk emule siteleri hala ayakta ve paylaşım yapıyolar.

her sistemin kendine göre güzellikleri var fakat bence bunlar içinde en verimsizi gnutella, çünkü açık açık ne olduğu belli değil ve nispeten bilgisiz insanlar kullanıyor, yani kızlar şarkı indirmek için ergenler porno vs. gibi.
  • saiko  (27.11.11 22:02:23)