Ölen kişinin borçları ne olur?

Diyelim ki benim kredi-kredi kartı borçlarım var ve bunları ödeyemeden öldüm. bu borçların akıbeti ne olur kimden ve nasıl tahsil edilir?

normal şartlarda bütün alacak ve borçların yasal varislere devredilmesi lazım.

  • babatema  (03.07.08 22:24:18)
Bildiğim kadarı ile kredi çekerken senin herhangi bir nedenden ölmene karşı sigorta yapılıyor. Fekat bankalar bunu sigorta şirketine ödetmektense varislerinden talep ediyorlar (sigortayı yememek için) aslında yasal olmayan bi uygulama ama tutturabildiklerine yapıyorlar...

Kredi kartı olayını bilmiyorum...
  • selimse  (03.07.08 22:37:48)
banka kredilerinde sigorta borçluya yapılır. teminat gösterdiye ev, işyeri, araç gibi onlara sigorta, kasko vs yapılır. sigortası olmasına rağmen vasilere ödetmek tamamen kanun dışıdır ve çok ağır cezaları var. banka kat kat tazminat öder böyle bişey yaparsa. onun haricinde genel olarak alacak ve borçlara aileye kalır ama toptan reddedilebilir. yani hem alacak hem borç hepsini reddebilirsiniz, ayrı ayrı olmaz diye biliyorum. bi de mesela şey var. mesela koca vefat etti, kredi çekmiş, teminat olarak da ailesiyle birlikte, yani eşi ve çocuklarıyla birlikte oturduğu evi teminat göstermiş ve başka mülkleri yok. eğer bankanın elinde ölen kocanın eşinin bu aile evinin teminat olarak alınmasına rıza gösterdiğini gösteren bir belge yoksa banka bir bardak soğuk su içer.

  • crimson king  (03.07.08 23:09:47)
ben varislerden bahsedeyim. şimdi eğer borç bir hayli fazla ise genelde varisler mirastan mahrum olmayı seçebiliyorlar böylece borcu ödemek zorunda kalmıyor. yani ölürseniz ve çocuklarınızın (ve tabii tüm varislerinizin) borçlarınızı ödemesini istemiyorsanız onlar da istemezse sorun yok.

ama diyelim ki sizin kredi kartı borçlarınız var lütfen bunları ödemeden ölmeyin. aceleye gerek yok.
  • bu nick kullanimda  (04.07.08 00:20:23)
garanti bir ara telefonla arayıp sigorta yapıyordu limite göre bir bedel belirliyorlar (oldukça düşük bir miktarı) başınıza bir iş gelirse kredi kartı borçlarını sigorta ödüyordu.

  • agk  (04.07.08 01:18:03)
sigortala-ipotek yoksa varislere geçer, borcu alacağından fazlaysa varisler redd-i miras davası açıp mirası kabul etmez. alacaklılar alacaklarıyla kalırlar.

  • sijwocaq  (04.07.08 14:06:30)
mirasta durum neyse borçta da aynı

  • pinkburger  (04.07.08 15:47:34)