haddinden fazla terleme

birşeylerle uğraştığımda, özellikle yemek yerken, yazın ise sürekli olmak kaydıyla terliyorum. Yüzüm terliyor çoğunlukla. son 5-6 yıldır böyle durum. Ter kokmuyorum sorun o değil de sürekli yüzümü silmek, boncuk boncuk terlemek çok sinir bozucu bir durum. sosyal yaşamımı da iş yaşamımı da çok etkiliyor.
Spor yapmaya başladım, hergün kondüsyon bisikletinde 10-11km yapıyorum, çılgınlar gibi ter atıyorum. aynı gün akşamı yine aynı, ter basıyor. kilolu biri de değilim. Nette aradım ama adamakıllı bir bilgiye ulaşamadım. Bir bilen var mıdır neden olur bu? Çözümü var mıdır? bıktım yahu.

psikolojik olabilir.

  • terp  (03.07.08 22:15:59)
böyle hastalıklar var ismini unuttum.

  • desdinova  (03.07.08 22:20:34)
Bazı tez bezlerini yakarak terlemeyi azalttıklarını okumaka beraber nasıl olduğu konusunda hiç bi fikrim yok. Yine de googlelamak gerekir...

  • selimse  (03.07.08 22:59:44)
Hiperhidroz olabilir; ama doktora görünün çünkü guatr veya başka bir şey de olabilir. Tedavi için ilaç, botoks, ter bezlerinin alınması, sinirlerin alınması veya çalışmasının engellenmesi gibi şeyler yapılıyor. Doktorla görüşün bence.

www.eksiduyuru.com
  • fadetoreality  (03.07.08 23:07:07)
Aynı dertten ben de muzdaribim. Banyodan sonra bir de ter banyosu yaparım, olmadık anda iki saniye de şapır şapır tere batarım.

  • five leaves left  (03.07.08 23:59:05)
doktora danışmanızda çok yarar var. benim bu sıkıntılardan muzdarip bir arkadaşım vardı ve tedavi gördü. sorunun da büyük bir gelişme yaşadı.

ayrıca ben de etrafımdaki insanlara göre daha çok terleyen bir insanım bunun nedenini de çok su içmeme bağlıyorum. ama bunu pek sorun ettiğim söylenemez. antalya, izmir vb. şehirlerde yaşıyorsanız zaten terlememeniz pek normal olmaz.
  • bu nick kullanimda  (04.07.08 00:54:13)
sigara kullanıyorsanız bir etkisi olabilir. vücut yeterli oksijeni alamadığında(ya da oksijeni verimli alamadığında) ter bezleri haddini aşar şekilde çalışıyor diye duymuştum çok güvenilir olmayan bir kaynaktan. buna benzer olarak burnunuzdan nefes almanızla ilgili problemler varsa(burunda et olur, eğrilik olur) bu problemler nefes almanızı etkiliyorsa bu da dediğim şeye neden olabilir. ama sallıyor gibiyim, siz yine de doktora danışın.

  • rpmcmurphy  (04.07.08 15:55:37)