büyük q

büyük q'nun acayip bi çekiciliği yok mu ya estetik olarak? harfler arasında ayrım yapmam ama çok karizmatik bi harf bence. queen'in q'su mesela. gece gece dert oldu içime.

ödevler dışında sanal ortamda büyük harf kullanmam ama bi istisna yapıyorum, yaptım : Q

başlıkla alakasız olacak ama büyük q görünce aklıma hep pringles logosundaki adam geliyor :d.Benziyor ama değil mi? www.google.com.tr

  • sporty  (09.11.11 01:48:30)
O şeklinin altına çizilecek çizgi nerden başlıyor belli değil. bana göre çok itici

  • isimsiz uye  (09.11.11 01:50:36)
mete tuncay tek parti'sinde der ki,
harf devrimi sirasinda yeni harfler belli olmusken kazim isminde birisi ata'ya gelip,
"pasam, benim adim kazim, sizinkiler q harfini koymamis alfabeye, ben nasil adimi yazacagim?" demis.
bunun uzerine gazi pasa bir musveddeye bir "qemal", bir de "kemal" yazmis. k harfini daha afili bulmus ve alfabeye q harfini koymamislar. bunun sebebi olarak pasanin q harfinin majiskulunu bilmediginden, yoksa buyuk q'nun en afili harf oldugundan, turkce'de q bulunmamasinin sebebinin bu oldugundan bahseder...
  • thunder thunder thunder thundercats  (09.11.11 01:58:57)
yok.

  • trinitrotoluen  (09.11.11 02:06:28)
Phi geliyor benim aklıma da. Φ

zaten ordan geliyor da bir nevi. qoppa ve qoph harfleri de ataları. garip bir harf. ama yerine her zaman k harfi de geçebilme potansiyelinde. tabi ses bilimine girmeyelim şimdi.

şöyle güzel bir entry de var:
(bkz: #10008227)
  • ermanen  (09.11.11 02:13:39)
okunuşu bile farklı küu die yumuşak g küu yumuşak g küu:)

  • saz@n  (09.11.11 10:33:35)