Hollanda'da Ingiltere Vizesi Almak - biraz acilimsi

Ozet:
T.C. vatandasiyim, Hollanda Residence Permit'im var. Calistigim sirketin Londra'da bir ofisi var, her hafta 1 calisani oraya gonderiyorlar calismasi icin. 13 kasim'da gidip 1 hafta calisma firsati denk geldi, degerlendirmek istiyorum.

Sorular:
1 - Business visitor statusunde mi basvurmam lazim?
2 - Business visitor vizesini kac gunde alirim? 13 kasim'a yetisir mi? Tourist ya da business visitor vizesi alip da tecrubesi olanlar paylasirsa sevinirim.
3 - Cok kastiriyorlar mi, evrak mevrak? Daha once 2006 da mi ne gitmistim turist olarak 2 kere. Basvuru merkezi cok kalabalik oluyor mu?
4 - Olum ne olacak lan bizim bu halimiz, sikindirik 1 haftalik calisma icin o kadar form doldur, git basvuru merkezinde agiz kokusu cek. biktim ulan. hani 'X'inci buyuk ekonomiydik, acayip kalkiniyorduk, krizler bizi teget geciyordu fln? Sikerler...

www.ukba.homeoffice.gov.uk adresinden cevaplarını bulabileceğin bir durum.

4. sorunun cevabı ise uzun yıllar vize çilesi çekmeye devam edeceğiz ne yazık ki tc vatandaşları olarak.
  • kalinixta agapi mou  (01.11.11 11:42:57)
Diğer sorularınızın cevaplarını bilmiyorum ama eğer daha önce İngiltere vizesi aldıysanız işiniz kolaylaşacaktır diye tahmin ediyorum. Yalnız, Türk vatandaşları yurt dışında İngiltere vizesine başvurduklarında kabul edilme şansları biraz daha azalıyor sanırım (tamamen gözlemlerime dayanarak yazıyorum bunu).

Türk vatandaşının vize çilesi öyle bir şey ki, diplomatik pasaportuyla İngiltere vizesine başvurup reddedilebiliyor insan! Ne, "Ulan diplomatik pasaport bu, ne vizesi istiyorsun buna?" diyebiliyorsunuz, ne de ülkeniz buna karşılık İngiltere'ye vize konusunda bir misilleme yapabiliyor!
  • a day at the races  (01.11.11 11:57:11 ~ 11:58:11)
@kalinixta link icin sagol. buraya yazmadan once bakmistim zaten, emin olmak istedim :)

resmi bilgilerde vize basvurularinin cogunlugunun 3 haftada halledilecegi yaziyor, sikinti orda. 3 haftam yok. Ayni sayfada son basvurularin ne kadar surede karsilandigina dair bir bolum var ancak sanirim database den veri cekemedigi icin o bolum bos. Bana 'ben amsterdam'dan basvurdum, 1 haftada aldim' gibi bir ornek gerek. yoksa su an bu guzel firsati kacirmak uzereyim. pasaportu yirticam sinirden :))
  • perkele  (01.11.11 13:24:54)
süreyi bilemicem ama amsterdam'da işlemlerin hızlı olacağını tahmin ediyorum. belki alakasız olucak ama londradan isveç vizesini 1 haftada aldım. (aşırı yoğunluk vardı (asyalısı rusu brezilyalısı filan, amsterdamdan ingiltere öyle bi yoğunluk olacağını sanmam. yani yurtdışından halledilmeye çalışan vize işlerinin proceesi daha hızlı sanıyorum. tüm evrakları eksiksiz ver. daha öncede ingiltere vizen varsa 3 haftayı bulacağını sanmıyorum. kesinlikle denemelisin. kaybetçek bişi yok. bence umut var. kaçırma.

  • kalinixta agapi mou  (01.11.11 16:05:27)