Bilgisayar harddisk problemi/virus

1 adet Dell inspiron 1520 laptopim var. Alali 3 yili gecti. Son 1 aydir bilgisayari ilk baslattigimda 5-6 dk beklemem gerekiyor. Windows acilinca bilgisayar adeta duruyor. Mouse u oynatabiliyorum ama herhangi bir programi acamiyorum. Hatta bilgisayar saati bile duruyor. Bu sure icerisinde bilgisayardan 'drik, drik, drik' diye ses geliyor. Harddiskten gelen bir ses olabilecegini dusunuyorum.

combofix uyguladim, gecmedi. norton ile taradim birsey bulamadi. Virus olabilir mi? Degilse harddisk problemi midir? O da degilse nedir? Ne yapmam lazim? Basayim mi formati?

3 yilda yazilimlar hayvan gibi gelisti tabii upgrade yapmadiysan normal sanki agirlasmasi.

  • maresalx  (31.10.11 10:54:15)
ama bir anda oldu bu yavaslama olayi. ayrica normal calismiyor. dedigim gibi masaustunu gordukten sonra 5-6 dakika beklemek gerekiyor. bilgisayar saati de duruyor o anda. 5-6 dk sonra normale donuyor.

  • perkele  (31.10.11 11:21:20)
format.

  • ben smyrna  (31.10.11 11:21:23)
bilgisayari acarken guvenli kipte baslat secenegi gelene kadar F8 tusuna bas cok kisa araliklara.

sonra ag destegi olmadan bilgisayari guvenli kipte baslat, eger bu sekilde acildiginda bir problem yoksa virus ya da baska zararli bir yazilim girmis olabilir.

temizlenmesi turune gore karmasik olabilir o yuzden boyle bir durum soz konusu ise bilen birilerinden yardim istemende fayda var.

uzaktan yapilabilecek bir yardim pek yok.
  • volkan  (31.10.11 11:36:52)
Virus yokssa bile arada disk birleştirmesi yap.İnternet geçmişini temizle.Başlangıçta açılan programları kontrol et.Büyük ihtimalle başlangıçta çalışan bir uygulama bu kadar zorluyor bilgisayarını

  • murtiii  (31.10.11 11:52:11)
@volkan, guvenli kip de deneme fikri iyiymis, sagol. en azindan harddisk ile ilgili bir sorun mu, degil mi onu anlayabilirim.

format atmaya kalkarsam, C klasorumde daha once indirdigim filmler var (konulu, heyecana gerek yok :)) bunlari D klasorume ya da harici hard disk e tasirsam virus bulastirir miyim?
  • perkele  (31.10.11 16:13:39)