Vize memuru

Başlıktan anlamışsınızdır mevzuyu ama ben detayıyla anlatmak istiyorum.
Yazın ablam bulunduğum ülkeye tatile gelmek istiyor. Schengen vizesi alması lazım. Gezi planında almanya da olduğundan girişi almanya'dan yapmak zorundayız. O yüzden vize de almanya konsolosluğundan alınacak mecburen. Herşey ayarlandı, uçak bileti satın alındı. Almanyada bir gün kalınacak otelin rezervasyonu yapıldı. Çalıştığı bankadan binbir türlü belgeyi tamamladı ve başvurmak için izmire gitti. Ama nedendir bilinmez, gişedeki kız ablama öyle ters davranmış ki, çıktığında telefonda ağlamak üzereydi. Önce en çok hangi ülkede kalacaksanız ordan alın demiş, ablam belli bir yer yok, 3-5 ülke gezilecek her yerde 1-2 gece kalınacak deyince dönüş neden bratislavadan diye sorun yapmış. Ablam da böyle muamele beklemediğinden şaşırmış kalmış, kadın tersledikçe terslemiş. En sonunda da hala başvurmak istiyormusunuz? vermezler ama vize söyleyeyim demiş. Israrla geri çevirmeye çalışmış. Şimdi anlamadığım şu,
Ablam yıllardır özel bir bankada çalışıyor. Bankadan bütün belgeleri almış, hesabında dünya kadar para göstermiş, bir ton masraf etmiş, bir de 60€ vize ücretini vermiş, neden geri çevrilsin? Neden böyle muameleye maruz kalsın? Istedikleri tüm belgeleri vermesine rağmen niye bu arıza? Vizeyi benim bulunduğum ülkeden alıp almanyaya inse sorun çıkarmayacaklar mı? vizeyi neden almanyadan aldın o zaman demeyecekler mi?

Ablam ağlamaklı, bu yaşıma kadar geldim böyle muamele görmedim ben derken içim cız etti. çok sinirlendim. işin komik yanı da ertesi gün çıktı vizesi.

Ben bu vize memurunu tutumundan dolayı şikayet etmek istiyorum. Nereye şikayet ederim? Kim dikkate alır şikayet etsem?

isyan etmeden evvel birde istanbuldan veya ankaradan başvursanız konsolosluğa?

  • etna  (26.06.08 18:42:47)
auswärtiges amt´a telefon ac berlin´de. bütün konsolosluk isleri oraan görülür santral´i ara durumu izah et yetkili kisiyle seni görüstürürler. ya da konsolosu ara orada da durumu anlat ve yetkili kisiyle konusmak istedigini söyle

  • pembeli kiz  (26.06.08 18:55:18)
oncelikle yalniz degilsiniz: izmir alman konsoloslugu

sonralikla, bu vize memurlarini ise alirken mulakatlarda ne kadar psikopat olduklarina bakiyorlar once. vize alirken gorecegin muamele iki ulke arasindaki iliskilerin birebir yansimasidir. bunlara direk vize islemleri sirasinda zorluk cikarin seklinde yukardan komut geliyor. onlar da bu tip tutumlarla bu emri uyguluyorlar.
mesela gecen aylarda italya'yla bir anlasma yaptik, onlarin vizesiz girmesi odunune karsilik bizim aldigimiz sey vize islemlerinde 'kolaylik'! ne demek bu, kapidan daha az oranda aglamakli cikan ablalar. bizim islerimiz boyle iste.
  • sethi  (26.06.08 19:21:59)
cok özür dilerim.

hic bir ise yaramaz efendim o sikayetiniz. bizi essek gören oldukca semer vuran da olur. ( tabi bizi baska milletlerin önünde essek durumuna sokanlar olmasa...)

disari cikanlarin illa ki bir kere yedigi fircadir o.

ha bir de ikinci kazik vardir ki o da bizden gelir, (kale icinden)

bize vize uygulayanlara (sirf döviz kaygisi ile ) vize uygulamamak. esas en acisi budur. kahreder.
  • aheste cek kurekleri millet uyanmasin  (26.06.08 22:05:34 ~ 22:12:05)
2000 ya da 99 olabilir, bir arkadaş vize almak için ingiltere konsolosluğuna gitti, istanbul'da. kendisi ağlamaklı çıkmadı ama mülakat gibi bir şeyde fena bozuk atmışlar, saçma salak sorular, dediğiniz gibi yıldırma politikası... bu arakadaşım t.c. dışişleri bakalnlığına mail yolladı, mailden yaklaşık 1 hafta sonra konsolosluk aradı, bu gitti... hangi memur olduğunu tespit ettirdiler ve sorunsuzca vizesini aldı, hala oralarda sürtüyor arkadaşım.
demem o ki, almanları aramayın, güzel bir mail ile gün saat dakka gibi tüm detaylar ve dialogları mail ile bizim t.c. bakanlığına yollayın, bence sonuç olarak "özür" bile olsa alırsınız.

  • marmara34  (26.06.08 22:40:49)
alman konsoloslugundan uzuk durun hocam. benim abim alman lisesini bitirdi. almanyada universteye basvurdu kabul edildi. belgelerle birlikte konsolosluga basvurduk vize vermediler. garantor bulun dediler. hessabinda 500 bin dolar olan bi garantor bulduk hesabida gosterdik adamlar dedi yok vermicez. bi 2 milyar kadar para harcadik vize almak icin ama alamadik. bukadar lanet bi istir alman konsoloslugundan vize almak. artik umidimizi kesmistik yani, son dakkada babamin arkadasi almanyadaki tanidigindan garantor olmasini istedi. oda oldu almanyadan belge gonderildi falan filan anca ole alabildik. oysaki italyan konsoloslugu olemi. bende italyan lisesinden mezunum. gittim dedim bana vize verin su belgeler lazim olcak sanirim eksik bisey varsa soleyin dedim. adam dedi bu belgler yeterli. basvurdum ve 3 gunde aldim. alabiliyosaniz italyan konsoloslugundan alin hocam. hatta adam leblebi ikram etmisti bikac arkadas ustunede eklemisti leblebi yemeyene vizede yok falan die :)

  • sanio  (26.06.08 23:19:30 ~ 23:22:37)