maaşı öde(ye)meyen şirket

Öğrenciyken çalıştığım sezonluk işte, geçen sene mezun olduktan sonra tekrar çalıştım. haziranda başlayıp ekimde bıraktım. Ekim ayından kalma 10 günlük maaşımı hala alamadım. 260-300 civarı bir meblağ. Aradığımda şirket zor durumda, sezon açılana kadar beklememi rica ettiler. Bu ay yatıracaklarını iddia ediyorlardı ama az önce öğrendiğim üzere şirket batmış. işlerini de başka bir acentaya devretmiş.

SSK falan da vardı. işe başlangıç bitişte belge imzaladım. Sigortamın 10 ekime kadar yattığını ama banka hesabıma ekim ayı maaşımın yatmadığını belgelerle gösterebilirim.

Ben bu içeride kalan paramı alabilir miyim? şu an yurtdışındayım, buradan haledebilir miyim? Nasıl oluyor bu işler?

işyerini sonradan devralan işveren de işçilerin alacaklarından eski işverenle birlikte müteselsilen sorumlu.. yani her iki işverene de aynı anda veya herhangi birinine dava açabilirsin...
av. tutmana falan gerek yok.. çalıştığın yerdeki iş mahkemesine git ordaki memurlardan yardım iste bir dilekçe yaz.. halledersin.. kanun işçiden yana...
yapman gereken tek şey ekim ayında bir süre çalıştığını kanıtlamak.. onlar da maaş verdiklerini kanıtlamak zorunda kanıtlayamazlarsa ki kanıtlayamayacaklar sen de davayı kazanırsın..
yurtdışından halledemezsin
  • zubundy  (26.06.08 01:45:46)
eger ki sirket iflasini vermisse biraz zor.

benim halen hali hazirda suren bir davam var. eski musterimden alacagim meblayi sirket iflasini verdigi icin alamiyorum. yasalar buna imkan tanimiyormus ne yazik ki.
  • trimpot  (26.06.08 01:53:06)
250-300 için uğraşmana değmez. bir arkadşımın davası 1.5 yıldır devam ediyor her celsede 6 ay uzuyor. avukat masrafları falan da cabası tek başına nasıl takip edeceksin.

  • ozdek  (26.06.08 08:25:30)