Güvenlik ve MOBESE kameraları hakkında bir soru

Bu kameralar yeri geldiğinde güvenlik güçleri tarafından kimlik ve plaka numarası tespitinde kullanılıyor, ancak haberlerde yayınlanan görüntülerde o uzaklıktan kimlik veya plaka numarasını anlamak mümkün olmuyor. Polis nasıl oluyor da kimlik tespitini kolayca yapabiliyor? İşin içinde bilmediğimiz bir şey mi var?

(bkz: #7763371)

  • crown  (25.06.08 20:06:58)
3~4 metrelik dev ekran var emniyette ve ibb'de.
bir hadise vuku bulduğu takdirde x nolu güvenlik kamerasının x.y.z tarihi hede hödö saatleri aralığındaki görüntüyü ana ekrana yansıt diyorlar. onlarda yansıtıp izliyor.

hani laptop/pc ekranını projektör ile perdeye yansıtırsınız? aynı eylem bu konu içinde geçerli.

ibb akom'a yolunuz düşer yahut yakınından geçerseniz izin mizin alıp içeriyi ziyaret ederek ortamı görebilirsiniz.
  • winsome  (25.06.08 20:35:54 ~ 20:39:25)
winsome bilgiler için teşekkür ederim. bir sorum daha olacak.

hrant dink cinayetinden sonra mobese kameralarının çözünürlüğünün tatmin edici derecede olduğunu gördük. ama mesela bizim okulun kantinindeki veya bir benzincideki kameralardan da plaka tespitleri yapılabiliyor. ekranı ne kadar büyütsek de sonuçta görüntü bozulmaz mı?
  • tom riddle  (25.06.08 21:25:17)
her ne kadar b azı farklar olsa da sizin okuldaki kameralarda o plaka görüntüsünü falan alabilir.

yalnız kayıt süresini uzatmak için görüntü kalitesi ve çözünürlük düşürüşür ( dosya boyutu küçültmek amacıyla) ve bu sebepten normalde net olan görüntü, kayıt izlerken biraz bozulur.

ve şöyle söyleyeyim sizin okula takılan kameraların yaklaşık 30 katı pahalıdır o mobese kameraları diye adlandırdığınız speed dome kameralar.

misal benim benzinlik müşterilerimden pompaları alan kameralar var, bir de benzinliğe giriş çıkışlarda plaka okuyan, plaka okuma özelliği olan kameralar var.
bir olay durumunda geniş açıyla aldığımız benzinlik-pompa görüntüsünden hangi araba olduğunu bulup, benzinlik giriş veya çıkışından plakayı alıyorum. ama siz haberlerde sadece olay anını gördüğünüz için o kameradan plaka okunmuş hissine kapılıyorsunuz.
  • os  (25.06.08 21:34:12)
her yerde mobose kamerası var. atıyorum bir araç bir yolda ilerliyoken birtek kameraya değil belkide 10-15 kameraya takılıyo. ayrıca otoban ve köprü geçişlerindede aynı olay var. hem otoban ve köprü geçişlerinde direk plakayı almak amacı ile yerleştirilmiş kameralar.

  • omer460  (25.06.08 22:24:19)