Trafik - Sol Şerit - Aniden sola kırmak - Hata payı - Kazadan kıl payı kurtulmak

Kırmızı ışık yanan bir kavşağa yaklaşırken orta şeritte hiç sinyal vermemiş biri duruyor ve ben sol şeride giriyorum, böylece orta şerittekiyle aynı hizada duruyoruz. Buraya kadar normal. Yeşil ışık yandığında ben düz gitmeye başlıyorum ama orta şeritteki kişi, kavşaktan sola dönmek için aniden önüme kırıyor ve ben de bir refleks ile aniden doksan derece sola kırmak zorunda kalıyorum ve kazayı kıl payı kurtarıyorum. Kişinin bahanesi sinyalimi görmedin mi oluyor ama işim olduğu için ve kazayı atlattığım için sizi Allah'a havale ediyorum diyip gidiyorum. Kişi bayandı, o yüzden çok ileri gitmemiş olabilirim neyse benim hata payım var mı bu durumda?

Kesinlikle yok. Kavşaktan sola dönmek istiyorsa daha önceden sol şeride geçmiş olması gerekirdi. Sadece sinyal vermek sürücüye istediği şeride istediği gibi geçme hakkını da vermez ayrıca. Nitekim, kurallara göre öncelikle geçilmek istenen şeridin müsait olup olmadığına bakmak, eğer şerit müsaitse sinyal verip şerit değiştirmek(veya dönmek) gerekir. Eğer şerit müsait değilse sinyal verilmez, dönülmez, insanların hayatına, malına kastedilmez.

Taksiciler dolmuşçular bu kuralı çok sık ihlal ederler. Orta şeritte giderken birden yolcu indirmek/bindirmek için birden bire sağa sinyal verip önünüze kırıverirler. Tartışma falan olursa da "sinyal verdim. görmedin mi?" derler pişkin pişkin.

Bu sebepledir ki Türkiye'de araç kullanırken kavşaklara yaklaşırken sağınızdaki, solunuzdaki arabalar her an önünüze kıracakmış gibi gard almak gerekir. Toplu taşıma araçlarını mümkün mertebe sağında olmamak gerekir.

Sonuç: Srücünün sizin geçmenizi beklemesi gerekirdi. Hadi beklemedi, özür dilemesi gerekirdi.
  • kriker  (19.06.08 22:18:56 ~ 22:19:45)
Yapılabilecek en güzel hareketi yapıp kazadan kurtulabilmişsin büyük geçmiş olsun. sende zerre suç yok. ayrıca ben olsam öyle okkalı küfür ederdim ki ağlardı karşı taraf.

"

ŞERİT DEĞİŞTİRME KURALLARI

Peki şerit değiştirirken uyacağımız kurallar nelerdir?
*Yol çizgileri şerit değiştirmeye izin veriyorsa,
*Gireceğimiz şerit boşsa, görüş durumunuz iyi ise ve sizi geçmeye başlamış bir araç yoksa şerit değiştirme kararını verebilirsiniz.
Şerit değiştirme kararını verdikten sonra da yapılacak şeyler vardır:
*Dönüş lambalarınızla şerit değiştireceğinize dair işaret verin.
*Aynalardan arkayı tekrar kontrol edin. Omuz üstünden bakarak kör alanda herhangi bir araç olmadığından emin olun ve gireceğiniz şeride geçmek üzere direksiyonu çevirin.
*Manevra süresince dönüş lambalarınız yanar durumda olsun.
*İşaret verir vermez manevraya başlamak ya da manevraya başladıktan sonra işaret vermek yasaktır. Lütfen unutmayın."
  • kimlanbu  (20.06.08 01:01:27)
ben olsam oyle birisine carpardim. 8'de 8 hatali oldugunu anlayinca, bir daha oyle birsey yapmazdi.

  • egotm  (20.06.08 08:34:30)
simdi burda senin hata payin yok demek yanlis olur. polis tutanagi tutmayacakti o yuzden kadin 8'de 8 suclu oldugunu asla kabul etmeyecekti. Aslinda sorun su sen duz gideceksen senin orta seritte kadinin da sola donecekse sol seritte olmasi gerekirdi. Simdi sen donus seridindeyken duz gitmeye calisiyorsun o da orta seritteyken donmeye calisiyor tamam ayni hata degil ama sonucta sendeki kusur orani 0 degil. Belki en sol serit sadece donus seridi degil haklisin ama orta seritteki de sol seritteki nasilsa donecek varsiyimiyla hareket ediyor, sen de orta seritteki nasil olsa duz devam edecek varsayimiyla. boyleyken boyle fikrim budur sonucta. zaten onune kirip sen ona yandna degil arkadan carpmis olsaydin yine kabak senin basina patlayacakti emin ol, fransa'da adan seridi degistirmeye basladigi anda sinyali veriyor bizim dolmusculardan beter nasil olsa arkadan carpan suclu diye. yine de gecmis olsun kazayi onlemek her zaman iyidir kadinin hatasini anlamamasi tabiki kotu ama..

  • 2pac  (20.06.08 15:12:36)
Evet kanıtlayamamak var sonuçta...

  • ermanen  (20.06.08 15:18:27)
bayanın suc oranı 8 de 8 degıldır..senınde sucun vardır ama onunkinden daha azdır.sanırım polis 8 de 6 bayana 8 de 2 sana keser.cunku sende duz gıdecegın halde sol serite girmişin..diye dusunuyorum ben

  • isott  (20.06.08 18:13:53)