Hollandaca ve Rusya

Sırf tatilin boş geçen zamanlarını daha farklı şeylerle doldurmak için basit (belki orta) seviyede hollandaca ve rusça öğrenmek istedi canım. kaynak tavsiyeleriniz nedir? (bu arada bu iki dil ile de benzerlikleri olan almanca'yı biliyorum ve daha önce kendi başıma basit seviyede bir fransızca öğrenebilmiştim)

rosetta stone diye bir şey varmış mesela o nedir ve işime yarar mı?

dünyanın en iyilerinin başında gelir rosetta stone. bence hiç zaman kaybetmeyin.

  • mustti  (19.06.08 01:42:08)
rosetta stone denilen program neler içeriyor tam olarak?

  • tom riddle  (19.06.08 01:46:43)
rosetta stone icin bir suru dil paketi mevcut. genelde icerigi dile gore degi$iyor ama en az 2 seviye olarak gorsel $ekilde dil ogretmeye dayali bir sistem kurulmu$. herkes tavsiye ediyor, ben de bu yaz fransizca icin kullanmayi du$unmekteyim.

  • dengesiz pamuk  (19.06.08 09:13:38)
rosetta stone her dil icin ayri paket sunmamis. her dil icin ayni paketi sunuyor, sadece ses ve yazilar ayri. tek yaptigi da sana resim gosterip, resimin altina cumleyi yazmak; yani, almanca ogreniyorsan elmanin altina "der apfel " ingilizce ogreniyorsan da "the apple". dolayisiyle dile gore konular belirlenmiyor, her dile gore ayni konular sunuluyor. yani ayni yontemle butun dilleri ogretmeye calisiyor, bu ne kadar verimli olur var sen dusun. her dil icin ayni resim ve guya ayni anlama gelen cumleler. dolayisiyla 0 gramer bilgisine sahip oluyorsun. reading de ogrenmiyorsun, anca resimlerin altindaki cumleleri ezberliyorsun; tabi resimdeki benzer bir ortama denk gelir ve o ne anlama geldiklerini hem anlayip hem de hatirlayabilirsen. ayrica kim begeniyor bunu boyle bir karsima ciksin; cok merak ediyorum. interaktif programlardan ogrenecegine git 2-3 tane kitap al derim

  • egotm  (19.06.08 10:17:29 ~ 10:19:38)
bir de pimsleur diye bir amcanın setlerini tavsiye ederim (torrentta var...öhöm).
bu setlerin olayı da şu. hollandaca bilen amerikalı bir adam (nedense?) ve hollandalı bir kadının kısa bir diyaloğunu dinliyorsunuz. sonra en minik parçalarından itibaren size tekrar ettire ettire anlamını açıklayarak gidiyorlar, yarım saatin sonunda o diyaloğu anlar duruma geliyorsunuz. kaç hafta önce başka bir dilde olanının ilk mp3ünü dinledim, diyalog hala aklımda. (diyaloglar bütün dil paketlerinde aynı, içerikte farklılık olmuyor.)

sonuçta kapsamlı bir şey değil ama destekleyici bir çalışma, telaffuz dinleme yöntemi olarak kullanılabilir.
  • quasiromantic  (19.06.08 17:34:32)
aa unutmuşum, hollandaca için taalklas.nl var çok güzel bir site. yalnız kullanıcı adı ve verdikleri şifreyi not edin.

  • quasiromantic  (19.06.08 17:41:48)
pimsleur ve bu site ile canavar gibi olursun:

forum.wordreference.com

tell me more u da salla.
  • egotm  (19.06.08 21:07:17)
rosetta stone'u deneyeceğim. pimsleur'u bi ara yüklemiştim 3 sene oluyor sanırım ama hala oradan diyaloglar aklımda kaldı, o yüzden pimsleur'u deneyeceğim tekrar.

  • tom riddle  (20.06.08 00:00:52)